Mastodoni anonüümsus peibutab äärmusi

19.12.2022

Pärast pikka ja piinarikast ostuprotsessi, sai üks maailma populaarseim sotsiaalmeedia platvorm 44 miljardi dollari eest Elon Muski omaks. Sellega sai tollal maailma kõige rikkam mees enda alla kontrolli platvormi üle, mis on juba pikka aega olnud üks enim kasutatud info jagamise kanalitest nii erinevate riigiametnike kui kõikvõimalike avaliku elu tegelaste jaoks. Eriti oluline on Twitteri roll Ukrainas toimuva sõja kajastamisel ja Kremli valeinfo kummutamisel – loe näiteks Propastopi eelmise nädala postitust siit.

Täna oleme jõudnud aga punkti, kus Musk kustutab ära kontosid, kes julgevad teda või tema tegevusi kritiseerida. Pikalt sõnavabaduse “poolt” olnud Musk kustutas lisaks sadadele muudele kontodele ära ka mitmed ajakirjanikud CNN’ist, The New York Times’ist, The Washington Postist jne. Paljudel Twitteri kasutajatel on tema impulsiivsetest hoogudest kõrini, mille tulemusel on pöördutud ühe võimaliku alternatiiivi, Mastodoni poole.

Platvormi ülesehitus on murettekitav

Muski Twitteri ostust saadik on Mastodoniga liitunud 640 000 kasutajat (loe Mastodonist ja platvormi esimesest Eesti serverist Eesti Ekspressist). Paljud liitujad ei ole aga kursis sellega, mis uued ohud seal ees ootavad.

Mastodon meenutab oma pealispinnalt natuke Discordi: hunnik erinevaid avatud või kinniseid servereid, kus sees toimub suurem osa infovahetusest. Mastodonis on aga isiku konto tema valitud serveriga otseselt seotud. Serverid saavad jälle valida, milliste teiste serveritega need kontod üldse suhelda saavad, mis omab palju suuremat potentsiaali ohtlike kõlakambritte tekkeks. Isegi varem Propastopi poolt käsitletud platvormil Reddit saavad kõik kasutajad külastada kõiki alalehekülgi, mis suurendab arvamuste mitmekesisust kas või natuke.

Terroristide mängumaa

Kuna Mastodon pakub oma detsentraliseerituse tõttu suuremaid võimalusi anonüümseks jäämiseks, on algselt Twitteri vasakpoolse kogukonna esindusplatvormil end sisse seadnud äärmusparempoolne organisatsioon Gab, kelle serveris toimub pidev liikmete värbamine, terrorirünnakutele õhutamine ning üleskutsed vähemusgruppe ründama ja tapma (nad on olnud otseselt seotud mitme terrorirünnakuga). Kui Twitter hakkas enne Muski tulekut oma platvormilt neonatse ja muid äärmusparempoolseid kontosid eemaldama, liikusid nad rõõmuga ümber Gabi.

Mastodon tegi Gabi kohta ka avalduse, kus mõisteti nende poliitika ja tegevused hukka, aga lisati ka, et platvormi ülesehituse tõttu ei ole võimalik neilt selle kasutusluba ära võtta. Küll on võimalik proovida Gabi serverit kõigist teistest isoleerida. Avalduses on välja toodud, et Gabi oma kasutajate eest blokeerimine on iga serveri enda südametunnistuse peal.

Kuhu siis edasi?

Nii tsentraliseeritud (Twitter) kui detsentraliseeritud (Mastodon) platvormidel on suured plussid ja miinused. Twitterite kasutajatel on näiteks tõesti palju vähem võimalusi oma andmeid ja tegevusi kaitsta, tehes neist erinevate andmemüüjate ohvrid – Mastodonis on võimalik kõik endaga seotu platvormilt sekunditega kustutada.

Küll on kõige olulisem see, et tsentraliseeritud Twitteri-taoliste platvormide kasutamise jaoks peab selle juhtimine olema tasakaalukas, ratsionaalne ja õiglane. Nende saavutamine on isegi tavaolukorras väga raske, aga Twitteri praegune omanik pole siiani veel ühtegi tervemõistuslikkuse märki välja näidanud.

Seega on kõige targem praegu jälgida, oodata ja olla pigem ettevaatlik. Kuna Mastodon on oma ülesehituselt veidi kaootilisem, siis on mitmetest serveritest leitud ka turvariske, aga sama on ju tegelikult juhtunud ka Twitteriga. Kumbki ei ole täiuslik ja ei saa teist asendada, lõpuks on küsimus isiklikus maitses.

 

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud allikatest.