Meediamonitooringu täht: telelausuja Julia Davise üheksa elu

12.12.2022

Raamatute autor, stsenarist, Hollywoodi staaride kehadublant ja kaskadöör, endine USA julgeolekuohvitser, kellest sai süsteemi puuduseid paljastav vilepuhuja, magistriharidusega lennunduse ja kosmosesõidukite insener ning ühtlasi ka uuriv ajakirjanik ja meediaanalüütik – kõlab nagu mõni B-kategooria löömafilmi superkangelane? Saage tuttavaks – Venemaa meedia valesid paljastava portaali Russian Media Monitor looja, Ukraina juurtega Ameerika Ühendriikide kodanik Julia Davis.

Julia Davis sündis 16. mail 1974. aastal Kiievis, sai seal insenerihariduse ning maandus Nõukogude Liidu lagunedes 22aastaselt Ameerika Ühendriikides New Yorgis, kus alustas uut elu. Propastopi jaoks on Julia Davis huvitav eelkõige tema ajakirjandusliku tegevuse tõttu Venemaa meediavalede paljastajana. Kuigi kindlasti vääriks eraldi lugu ka tema pauguga lõppenud karjäär USA tolli- ja piirivalveametnikuna San Ysidro sisenemisalas – USA ja maailma suurimas ja aktiivseimas maismaapiiripunktis.

Märuliseriaali vääriv tagakiusamine

Seal töötades avastas Julia, et USA-sse on valesti töödeldud andmetega sisenenud 23 terroristlikest riikidest pärit välismaalast. Kui sisejulgeolekuministeerium tema esitatud raporti põhjal midagi vigade parandamiseks ette ei võtnud, esitas Julia aruande FBI terrorismivastase võitluse töörühmale (JTTF).

Sellele vilepuhumisele järgnes Hollywoodi põnevusseriaali vääriv tagakiusamine tema endiste kolleegide poolt, kes algatasid Julia Davise vastu kokku 54 erinevat uurimismenetlust, võtsid ta koos perekonnaga ööpäevaringse jälgimise alla (muu hulgas pealtkuulamised, varjatud jälitamine, droonidega jälgimine jms), otsisid Blackhawk helikopterilt laskunud kiirreageerijate abiga läbi tema kodu ja kokkuvõttes sundisid ta ametist lahkuma.

Pärast aastaid kestnud kohtuvaidlust võitis Julia Davis sisejulgeolekuministeeriumi kohtus. Tema vilepuhumise põhjal valmis dokumentaalfilmis “Top Priority: The Terror Within”, mis esilinastus 16. mail 2012.

See ei jäänud aga tema ainsaks kokkupuuteks filmimaailmaga. Ta töötas aastaid Hollywoodis produtsendina, oli Fleur De Lis filmistuudio tegevjuht ning muuhulgas ka teleseriaali “Medal of Honor” autor ja produtsent. Filmitööstuses veedetud aastate jooksul jõudis ta olla ka  Oscari-võitjate Angelina Jolie ja Helen Hunti kaskadööriks. Julia Davis on endiselt USA televisioonikunstide ja -teaduste akadeemia ja ekraaninäitlejate gildi liige.

Venemaa rünnak Ukrainale muutis kõike

“Kuni 2014. aastani keskendusin peamiselt filmitegemisele, kuritegude, valitsuse, korruptsiooni ja kodanikuõiguste uurimisele. Kui aga Putin Ukrainasse tungis, olin hämmingus, kui avastasin, et USA-s seda teemat meedias sisuliselt ei kajastatud, mis tähendas, et siinsamas USA-s tuli palju uudiseid Venemaa ingliskeelse kanali RT kaudu,” on ta ise ühes intervjuus meenutanud.

Ta asutas Venemaa propagandavalede paljastamisele pühendunud veebiportaali Russian Media Monitor ning nüüdseks on temast saanud mõjukate väljaannete The Daily Beast ja Washington Post kolumnist. Tunnustatud vene propaganda eksperdina on ta esinenud kõikvõimalikes tele- ja raadiokanalites ning selgitanud ameeriklastele, mis loom on Kremli propaganda. Vene ja ukraina keelt emakeelena valdajana on tal unikaalne roll ameeriklastele Ukrainas ja Venemaal toimuva selgitajana.

Teda on kirjeldatud kui “USA suurimat asjatundjat Venemaa valitsuse kontrolli all oleva televisiooni ja propaganda alal”, samuti on teda tituleeritud “Vene telelausujaks Ameerika kõrvadele”. Ta ise ütleb enda kohta oma Twitteri kontol “Ma vaatan Venemaa riiklikku televisiooni, et teie ei peaks seda tegema”. Enda sõnul vaatab ta keskmiselt 4–6 tundi Venemaa televisiooni päevas ja aeglastel uudistepäevadel 1–2 tundi. Parimad väljavõtted Vene meediast on leitavad tema Youtube kanalilt.

Tema mõju ameeriklaste harimisel on raske üle hinnata ning loomulikult on tema tegevus kaasa toonud nii tunnustust kui halvakspanu. Ühelt poolt on ajaleht Kyiv Post tunnustanud teda “Ukraina Sõbra” aunimetusega ning teda on autasustatud Jaroslav Targa ordeniga, teiselt poolt on Venemaa kehtestanud talle sanktsioonid ja sissesõidukeelu. Kuigi tema tegevus on suunatud peamiselt Ameerika vaatajaskonnale, tasub tema tegemistel silma peal hoida ka eestlastel. Kui just ise Venemaa meedia  pideva jälgimisega oma vaimset tervist rikkuda ei taha.

 

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud allikatest.