Videomängud ja propaganda: seosed ja ohud lastele

21.11.2022

Tihti seisame silmitsi küsimusega, kuidas seletada keerulisi ja halbu sündmusi oma lastele. Lapsed saavad ju lõpuks kusagilt ikkagi teada, mis maailmas toimub, isegi kui me neid selle eest kaitsta üritame. Sedavõrd olulisem on teha kindlaks, et informatsioon tuleb võimalikult objektiivsest allikast, ning alati pakkuda neile täiendavaid selgitusi ja vajalikku konteksti.

Laste seas kõige populaarsemal mänguplatvormi Robloxit kasutab iga päev 43,2 miljonit kasutajat, kellest 67% on alla 16. aasta vanad. Euroopa regioonis on igapäevaseid kasutajaid umbes 15,5 miljonit. Pealtnäha on tegu väga süütu mänguplatvormiga, mille üle 40 miljoni mängu hulka kuuluvad muuhulgas lastele mõeldud ehitamismängud, loomamängud, rallimängud jpm. Septembris tuli aga välja, et platvormil on hakanud levima mängud, kus lapsed saavad mängida kas venelasi või ukrainlasi ning teineteist võidu ära tappa. Tasub märkida, et Robloxi igapäevastest kasutajatest 2 miljonit on Venemaalt.

Ühe sellise mängu nimi oli “War on Larkiv: Ukraine” (leiab aset Kharkivis), mida jõuti kahe nädala jooksul üle 90 000 korra mängida, mille järel see platvormilt eemaldati. Mitu kuud jõudis üleval olla aga mäng “Battle for Ukraine”, kus lapsed said vaadata Mariupoli ja teiste linnade pommitamist. Praeguseks on need kaks mängu platvormilt eemaldatud, aga modereerijatel on aina keerulisem selliste mängude tuvastamine ja õigel hetkel eemaldamine. Ka seekord pidid probleemile enne viitama ajakirjanikud.

Sarnane poleemika käis 2019 aastal kultusmängu Call of Duty ümber. Nii Vene meedia kui sotsiaalmeedia mõistis tollal hukka, et mäng on valinud kaheks osapooleks ‘halvad venelased’ ja ‘head ameeriklased’ ning et mäng kirjutab valedega ümber ajalugu. Täna on tulistamismängu võimalik mängida ‘Donetskis’ ehk Donbassi linnast inspireeritud alal Verdansk, kus saab samamoodi valida, kas mängida Vene või Ukraina lipuga.

Ka Ukraina arendajad on sõja puhkemisest mitmeid mänge loonud, mis otseselt Putini vastu töötavad. Selle heaks näiteks on mäng fArmy, kus Ukraina põlluharijatel on ülesanne varastada ja liitlastele toimetada Venemaa vägede tehnikat ja varustust. Mängu juurde kuulub lisaks muule ka pommitamise ja muude sõjakoleduste eest põgenemine.

Sõjatraumade kujutamine mängudes on olnud kaua teada eetiline probleem. Näiteks on USAs tehtud kümneid mängu, kus peab tapma ja pommitama inimesi Iraagis. Sellised mängud võivad lastes tekitada sõjast väga väärastunud arusaama ning moondada häguseid piire sõja erinevate osapoolte vahel, mis on ohtlik nii nende vaimsele tervisele kui ka ühiskonnale üldisemalt. Niivõrd spetsiifilised sõjamängud ei kao aga niipea, mistõttu on kõige olulisem ise tähele panna ja alati lisaselgitusi pakkuda.

 

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud allikatest.