Venemaa sai selleks Halloweeniks snäki asemel häki – no peaaegu

31.10.2022

‘Häkki’ nad tõesti ei saanud, see oli lihtsalt riimiks. Küll langesid nad ulatusliku vastupropaganda ohvriks. 30. oktoobril postitati peaaegu 300 000 jälgijaga Telegrami gruppi Zapiski Veterana üleskutse jagada anonüümselt infot NATO liikumiste, viibimiste ja muu strateegilise informatsiooni kohta. Pühapäeva õhtu seisuga on ülekutset näinud 130 000 inimest. Grupi moderaator andis jälgijatele informatsiooni edastamiseks ühe Telegrami bot-kasutajanime, kellele sai vajalikke koordinaate kirjutada või pilte ja videosid saata.

Vastureaktsioon oli kiire

Üleskutset märkas koheselt aga eestlase poolt veetud konto WarTranslated, mis dokumenteerib Ukraina sõda. Konto kutsus inimesi üles Telegrami botile ‘väärtuslikku’ informatsiooni saatma. Sellega algas laviin ja mitmed Telegrami botid valati üle naljameemide ja valeinfoga. Lisaks paljastati tänu ülekutsele põhjalikum vene propagandabotide nimekiri, kellele samuti valeinfot saata saaks (antud postitus on kahjuks praeguseks juba kustutatud).

Kuna sõjapropagandat jagava Telegrami grupi taga tegutsevad isikud on anonüümsed, siis ei ole teada kellele saadetud info tegelikult edastatakse. Väärtuslikumad infokillud sõja kohta on aga siiani postitatud samasse kanalisse.

Kui ohutu see on?

Küll tekib siin küsimus – kuhu tõmmata antud olukorras piir? Paljud riigid saavad endale kindlasti sellist trollimist lubada väites, et nende riigist liigub just nüüd 9000 tanki Venemaa poole. Balti riigid on aga veidi keerulisemas seisus. Toome siin näiteks ühe Twitteri vastustest, mida ei oleks raske Venemaa propagandameedial üles korjata ja Eesti riigi vastu pöörata.

Sellega kutsub Propastop üles inimesi olema aktiivsed propaganda märkamises ja selle vastu võitlemises, aga olla ka ettevaatlikud ja mõelda, millist infot on kerge saatja poole kurjade kavatsustega tagasi suunata.

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud postitustest.