Gruppide modereerijad lasevad läbi palju Kremli propagandat

20.10.2022

Sotsiaalmeedias ringi käies võib kohata erinevate gruppide kohta käivat väljendit “kõlakamber”. Selle all peetakse silmis eelkõige selliseid gruppe, kus jagatakse mingit ideoloogiat, mis vastuargumentide ja kõrvaliste arvamuste puudumisel end kiirelt ja intensiivselt võimendama hakkab. Nii sünnivad näiteks ka kõige absurdsemad vandenõuteooriad.

Propastopi venekeelsele toimetusele hakkas silma Facebooki grupp “Русские в Эстонии / Русскоговорящие жители и гости” (Venelased Eestis/vene keelt rääkivad elanikud ja külalised”), millel on oht muutuda taoliseks kõlakambriks.

Kui muidu on grupp efektiivne koht info vahetamiseks ja nippide jagamiseks, siis viimasel ajal on grupis pead tõstnud radikaalse sõjapropaganda levitamine, olgu see siis originaalpostituste loomise või teiste postituste jagamisega.

Üheks viimase aja aktiivsemaks postitajaks on kasutaja Elina Vitova, kelle puhul võib kahtlustada, et tegu on varikontoga. Kasutaja profiilipildiks on kuulsa näitleja pilt ning tema postituste sisu ja postitamise aeg viitab automatiseeritud tegevusele. Ülalmainitud grupiga liitus kasutaja alles 12. oktoobril, mille jooksul on ta jõudnud juba mitmeid postitusi jagada.

Suurimaid murekohti on siinjuures see, et grupil on kokku lausa kolm moderaatorit: DK, Igor King ja Kirill Ivanov. Propastop kutsub grupi modereerijaid üles grupi sisule rohkem tähelepanu pöörama ning taolised mõtlematud ja provotseerivad postitused aegsasti eemaldama.

Lugu ilmus algselt Propastopi venekeelses blogis. Loe ka Propastopi ülevaadet Kremlimeelsetest Facebooki gruppidest Eestis.

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud allikatest.