Üllatav põhjus, miks osad Eesti reklaamijad häbiposti satuvad

12.10.2022

Propastop avaldas 10. oktoobril loo, kus tõi esile enam kui 50 Eestiga seotud firmat, kes avaldavad oma reklaame Kremli sõjakanalites.

Pärast loo avaldamist pöördusid Propastopi poole mitu nimekirjas olnud ettevõtet. Nad kinnitasid ja tõendasid, et on Google’is keelanud oma kampaaniate avaldamise Propastopi viidatud propagandalehtedel. Ometi näidatakse nende klientide reklaame nendel lehtedel edasi.

Probleemi tagamaid uurides selgus üllatav järeldus:

Google uuenenud reklaamitööriist ei tööta korralikult
Google lansseeris reklaamitööriista nimega Performance Max novembris 2021. Eestis hakkas selle kasutamine kasvama kevadest 2022. Tegemist on võimeka tööriistaga, mis koondab ühte keskkonda kõik Google reklaamivõimalused: otsingu, uudised, kaardid, Youtube’i jms.

Paraku on Performance Maxil oluline puudus. See küll võimaldab sisestada oma kampaaniatesse välistusnimekirju (ehk loendeid veebilehtedest, kus reklaame näidata ei soovi, näiteks Propastopi musta nimekirja). Aga vigase tööriista tõttu välistamine tegelikkuses ei toimi. Reklaame paigutatakse endiselt ka nendele lehtedele, mida reklaamija soovib välistada.

Seega firmad, kes kasutavad oma Google reklaami avaldamisel Performance Maxi, ei saa olla kindlad, kuhu nende reklaam satub. Välistatud pole propagandalehed, aga ka näiteks pornosaidid vms ebasobiv sisu, mille kõrvale ei soovita oma reklaami kuvada.

Mis on lahendus?
Propastop soovitab Performance Maxi vältida ja kasutada selle asemel Google teisi reklaamitööriistu. Need on küll kohmakamad, kuid teevad oma tööd vähemalt antud teema mõttes korralikult. Samuti soovitame reklaamiostjatel Google poole pöörduda ja nõuda välistusnimekirjade töökorda seadmist ka Performance Maxis.

Taotlus tööriist korda teha on kooskõlas Google laiema poliitikaga: nimelt on globaalne reklaamihiid astunud ka ise samme, et vältida reklaamiraha sattumist Kremli omanduses olevate propagandakanalite kätte.

Tööriista viga pole ainus põhjus
Tähelepanu tuleb juhtida, et Google reklaamitööriista viga ei ole peamine põhjus, miks reklaamid propagandalehtedele satuvad. Tagasiside, mis Propastopile saabub, toob esile kaks levinumat põhjendust:

– Teadmatus: reklaamijad pole kursis probleemiga ja reklaamide välistamise võimalustega.

– Inimlik eksitus: reklaami propagandakanalites reeglina välditakse, kuid mõne üksiku kampaania juures on unustatud välistamisnimekiri aktiveerida.

Olgu põhjused millised tahes – Propastop peab reklaamide avaldamist Kremli propagandakanalites lubamatuks igal juhul. Reklaamiandja kohus on hoolitseda, et tema turunduseelarve ei toetaks Venemaa režiimi infosõda.

Pilt: Propastop / Kuvatõmmis sellest videost