Kuulujutud seostavad Eestit Nord Streami lekkega

30.09.2022

27. septembril registreerisid seismoloogid Nord Streami lekkivate torujuhtmete juures võimsad plahvatused. Rootsi ja Taani eksperdid tõid koheselt välja võimaluse, et tegemist võib olla sabotaažiga, pöörates tähelepanu olukorra ühele ebatõenäolisemale tahule, mille puhul juhtus 24 tunni jooksul lausa kolm leket (neljas leke avastati 29. septembril).

Süüdlase otsimisel ollakse aga ettevsatlikud. Kui mõned, näiteks üks Helsingi Ülikooli ekspert Veli-Pekka Tynkynnen arvavad, et akti taga on Venemaa, siis nii USA kui NATO ametnikud ootavad süüdistuste esitamiseks uuringute tulemusi.

Sotsiaalmeedias, eriti Twitteris, on hakanud aga ilmnema kõige veidram väidetav gaasilekete süüdlane: Eesti. Erinevad poolanonüümsed säutsud väidavad, et Venemaal ei ole taolisest sabotaažist midagi võita. See-eest tuuakse välja, et Balti riigid tahavad kiirendada Venemaa gaasist eraldumise protsessi Euroopas, mistõttu võib olla tõenäoliseks süüdlaseks Eesti või Läti. Teised säutsud tõid võimalike süüdlastena välja ka Poola või Taani.

Üks teine Twitteri kasutaja toob välja võimaluse, et eestlased koordineerisid gaasilekked põhjustanud plahvatused, sest nad soovivad maksta kätte Estonia laevahuku eest.

Näib, et peamised süüdistajad on peamiselt inimesed, kes on ka muudes küsimustes läinud kremlimeelsete narratiivide õnge, süüdistades Lääne peavoolumeediat alati valetamises. Teise huvitava tendentsina peab välja tooma fakti, et mitmed Balti riike süüdistanud kontod olid loodud 2022. aasta septembris. Seega võib nende näol tegemist olla ka Kremli mõjukontodega, aga seda pole olnud hetkeseisuga võimalik kindlaks teha. Teadagi on Kremlimeelne meedia hakanud hiljuti Eestit aina rohkem terrorismiga seostama, nagu kirjutas Propastop septembri alguses.

Taolist vandenõuteooriat meenutavat valeinfot liigub sotsiaalmeedias ringi iga päev ning enamasti jääb asi üksikute postituste tasandile. Venemaa pani seda aga tähele ning haaras vastsündinud pahatahtlikust narratiivist koheselt kinni. Venemaal tegutseva mõttekoja esindaja Andrei Kortunov esines BBC Radio 4 Today kanalis ning väitis seal, et sabotaaži viisid läbi radikaalsed kriitikud nagu Poolakad või Balti riikide elanikud.

Tegelikkuses ei ole Eestil taolise sabotaaži läbiviimiseks ei motiivi ega võimalusi. Lisaks meenutab süüdistuse tüüp oma absurdse iseloomu ja põhjenduste puudumise tõttu rohkem vandenõuteooriat kui päris teooriat. Gaasilekete põhjustamine teeb olukorra nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil palju keerulisemaks ning rahuldav lõpplahendus ei ole garanteeritud. Sellest tulenevalt tuleb taolisi vandenõuteooriad lugedes säilitada kaine mõistus ning päriselt mõelda, kas mingi akti läbiviimisel on rohkem positiivseid või negatiivseid tagajärgi. Antud olukord on kõigi Euroopa Liidu riikide jaoks selgelt pigem negatiivne.

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud allikatest.