Uus vastupanuaktsioon Mariupolis

12.09.2022

Uus vastupanuaktsioon Mariupolis

Vene okupatsiooni all olevas Mariupolis on hakanud tänavapilti ilmnema huvitav sümbol, mida joonistatakse kriitidega tänavatele. Tegemist on uut vormi protestiga okupatsiooni vastu, mis võib alguses kõrvaltvaatajas palju segadust tekitada. Ї on 13. täht ukraina keele tähestikus, mis muidu on väga sarnane vene keele tähestikule. Ї on aga ainus täht, mida just vene keele tähestikus ei ole (nimelt on tegu kirillitsa tähega, mis on kasutusel vaid ukraina ja russiini keeles). Tähe õigeks häälduseks on /ji/. Sarnane täht Ï on ka ladina kirjas.

5. septembri hommikul postitati Mariupoli vastupanuliikumise Telegrami gruppi üleskutse kogu Mariupoli rahvale joonistada pliiatsite, kriitide ja markeritega kõikidesse linnas asuvatese väljakutesse sümbol ‘Ї’. Selle liikumise eesmärk on okupantidele pidevalt meelde tuletada, et Mariupol on vaid ajutiselt okupeeritud ala, mis ei kuulu Vene riigile. Postitus lõppes sütitava loosungiga: ‘”Рабів до раю не пускають” Мы – не рабы’. Tsitaati omistatakse Ivan Sirkole (1610–1680), kes oli Ukraina alal paiknenud autonoomse kindlustatud asula Zaporižžja Sitši pealik. “Meie ei ole orjad”, lisab Telegrami postitus tsitaadile.

Nii hakkas sümbol ilmuma väljakutel ja majaseintel üle terve linna. Sõna võttis ka Mariupoli linnavalitsus, kelle sõnul on linna elanikel okupantidest kõrini. Nad on hakanud dokumenteerima Vene sõjaväetehnika liikumist, paljastama reetureid ja rõhutama, et Mariupol on Ukraina.

Üleskutset ja joonistatud sümbolitest tehtud pilte hakkasid kohe kajastama mitmed Ukraina väljaanded, näiteks nagu Korrespondent.net, Unian.net, Novosti Donbassa, Ukrinform jpt. Sarnaselt levivad need fotod kiirelt ka sotsiaalmeedias, olles jõudnud läbi Euromaideni Twitteri konto ka ingliskeelsele publikule kättesaadavaks.

Sarnaseid leidlikke protestiaktsioone on Ukraina sõja vastu toimunud veelgi. Näiteks hakati pärast Krimmi annekteerimist laulma avalikel üritustel laulu “Putin huilo”, mille sümboolika jõudis graffiti näitel ka Eesti tänavatele.

Seda, kuidas vene meedia ja võimud antud üleskutsele reageerivad ja kuhu see kõik välja viib, näeme tõenäoliselt üsna pea.

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud postitustest.