Kremlimeelne meedia on hakanud seostama Eestit terrorismiga

05.09.2022

Viimase poole aasta jooksul oleme aina sagedamini kokku puutunud sellega, et kremlimeelne meedia ja Venemaa avaliku elu tegelased võrdlevad Eesti poliitikuid või üldiselt Eesti poliitikat natsismiga. See on tihti olnud otseselt seotud mingi Venemaa vastase sõnavõtu või plaaniga, süvendades sellega arusaama, et kõik lääne poolt tulnud Venemaa poliitika vastasus on justkui iseenesest automaatselt natsism.

Nüüd on natsismi kõrvale ilmunud teine, võrdselt ohtlik narratiiv, kus Eestit ja Eesti tegevusi seostatakse Venemaavastase terrorismiga. Augustis hukkunud Aleksandr Dugini tütre mõrvari seostamine Eestiga on üks silmapaistvamatest hiljutistest näidetest, mille puhul hakkasid Venemaa võimud Eestit koheselt süüdistama selles, et me teeme mõrvari ja siseterroristiga koostööd, sest keeldusime teda Vene võimudele välja andmast. Mõned uskusid isegi, et Dugina tapmine oli Eesti eriteenistustega ette kooskõlastatud operatsioon. Propastop tegi sündmusest ka ülevaate ning tõi välja otseste tõendite puudumise.

Alusetud terrorismisüüdistused

2. septembril ilmus Ukraina.ru portaalis intervjuu Venemaa sõjaväe ohvitseri ja militaareksperdi Vladimir Jeranosjaniga, kus räägiti nii Ukraina sõjast, Taiwani ümber keerlevast kriisist ja võimalikust tuumaohust.

Jeranosjan väitis oma intervjuus, et Eestis valmistatakse koos NATO-ga ette sabotööre, kelle ülesandeks on rünnata Vene Föderatsiooni territooriumit. Vastates intervjueerija küsimusele Ukraina linnade “vabastamise” kohta, tõi ohvitser välja näite, et Vene väed on edukalt neutraliseerinud erinevad Ukrainas tegutsenud saboteerimiskeskused. Sellegipoolest jäid tema sõnul alles kõik need inimesed, kes neid tegevusi läbi viivad – nende tegevused ja väljaõpetamine on liigutatud lihtsalt Eestisse, Poola ja Ühendkuningriikidesse.

Eestist on tema sõnul saanud peamine keskus terroristide treenimiseks ja terrorismirünnakute planeerimiseks ning läbiviimiseks, tuues omapoolse argumendina välja ka selle, et kõik Daria Dugina mõrvarid põgenesid Eestisse.

Vene meediast sai kajakamber

Seda Eestit puudutavat väljavõtet on kasutanud ja jaganud mitmed teised Venemaa portaalid, võimendades seda narratiivi, et Eesti oleks justkui venemaavastase terrorismi keskmeks. Näiteks on sellest kirjutanud RIA Novosti, Ren.tv, Aif.ru jt. Kuigi palju vähem, on sarnaseid manipulatsiooninäiteid võimalik leida ka lähiminevikust: näiteks kirjutas Propastop 2017. aastal sellest, kuidas läbi kontekstist välja rebitud pealkirjaga “Leningradi tuumajaam on saanud eestlaste sihtmärgiks” üritati Eestist sarnast kuvandit luua. 2018. aastal levis aga näiteks narratiiv, et USA arendab Eestis uut biorelva.

Nii käesoleva sündmuse, varasemate juhtumite kui eelneval kuul toimunud Dugina mõrva ümbritsevate narratiividega üritatakse luua kuvandit Eestist kui terroristlikust riigist, kes on Venemaale ja sealsetele kodanikele ohtlik. Samal ajal vähendatakse Eesti suveräänsust sellega, et Eestit nimetatakse antud kontekstis samuti NATO käpiknukuks, kellel pole tegelikkuses oma võimu. Sellise narratiivi populariseerimine toob endaga kaasa võimaluse, et Venemaa hakkab nüüd oma riigi tragöödiates aina järjepidevamalt süüdistama just Eestit, kellel on end sellise propaganda vastu keeruline kaitsta.

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud postitustest.