Narva tankiprovokatsiooni ajajoon

04.08.2022

Propastop uuris, kuidas arenes provokatsioon Narva tanki ümber.

Teisipäeva, 2. augusti õhtul kutsus Narvas asuv MTÜ PAMJAT, mis tegeleb mälestusmärkide kaitsmisega, oma jälgijaid üles valvsusele: “Seoses meie monumendi ümber toimuvate sündmustega kutsume kõiki hoolivaid inimesi näitama üles valvsust ja tähelepanu. Kui märkate selle lähedal toimumas midagi ebaselget ja kummalist, siis palun informeerige sellest organisatsiooni PAMJAT liikmeid, mis tahes ajal.”

Postituse kommetaarides võrreldi tanki ümber toimuvat Pronksiöö ja Maidaniga ning kutsuti üles organiseerima inimesi tanki kaitseks.

Samal õhtul, 2. augustil, mõned minutid pärast MTÜ PAMJAT üleskutset, tegi postituse Mihhail Panšin, kes andis teada, et on põhjust karta, et tank viiakse minema ilma Narva või Eesti võimukandjate otsuseta. Mihhail Panšin on keskerakondlane, kes selle aasta juulis algatas Narva elanike hulgas allkirjade kogumise veenmaks linnapea Katri Raiki viima läbi rahvahääletus, et “Narva elanike seas välja selgitada, kas nad pooldavad nõukogude mälestusmärkide mujale viimist või leiavad, et mälestusmärgid peaksid jääma oma ajalooliselt väljakujunenud kohale.”

3. augusti hommikul postitati Viberis üleskutse, kus anti teada, et tank demonteeritakse kõhtul kell viis ja kutsuti inimesi tanki juurde kogunema.

Sama päeva, 3. augusti  lõuna ajal hoiatas Mihhail Panšin provokatsioonide eest ja kutsus üles seadust järgima. Tema postitust jagas ka MTÜ PAMJAT. Panšin seostas provokatsiooni Auveres Eesti Energia poolt maha võetud haubitsaga ja arvas, et samad inimesed, kes olid haubitse mahavõtmise taga, võivad tulla ka tanki eemaldama. Panšin kirjutas: “Eile eemaldati Eesti Energia territooriumilt kahuri monument. See on puhas provokatsioon. Minu arvates tegid seda need, kes tahavad ära viia meie tanki. Legaalseid viise tanki eemaldamiseks ei ole. Nii minister kui linnapea on öelnud, et selleks tuleks muuta seadust, võtta see vastu Riigikogus etc. Vahepeal võtavad Narva võimud ette samme, et kaitsta Narva monumente. Kuid olemasolev seadus võimaldab monumentide eemaldamist teatud tingimustel. Kui monument on ohtlik sise- ja välisjulgeolekule, võib selle eemaldada ilma kohaliku linnavõimu seisukoha või otsuseta. /…/ Seetõttu palun teil mitte alluda mis tahes provokatsioonidele. Ärge kogunege monumentide toetuseks, kui te ei ole 100% kindlad, et see on kooskõlastatud politseiga.”

Mida neist postitustest järeldada?

  • Võib arvata, et teisipäeval postitatud hoiatused põhjustas samal päeval aset leidnud juhum, kui Eesti Energia võttis Auveres elektrijaamade ja õlitehaste juures postamendilt maha punaarmee haubitsa.
  • Viberis levinud üleskutse oli kas kellegi halb nali või tahtlik provokatsioon konflikti tekitamiseks.
  • Kuna ei Narva tanki kaitsjad, linnavõim ega riik ei soovi konflikti (tanki kaitsjad seetõttu, et loodavad nii tanki säilitada, riik seetõttu, et loodab nii tanki rahumeelselt teisaldada), tegutsesid kõik osapooled koos provokatsioonide ja konfliktiolukorra ärahoidmiseks.