Levib venekeelne propagandistlik libavideo Rammsteini Tallinna kontserdist

25.07.2022

Youtube kasutaja Andra Puls on 24. juulil 2022 üles laadinud video, mis jätab mulje, nagu oleks Saksa rokkbänd Rammstein oma Tallinna kontserdil 20. juulil 2022 eritanud Venemaa kremlimeelse artisti Oleg Gazmanovi pala “Vperjod, Rossija!” (Edasi, Venemaa). Sama video on üles laetud ka TikToki keskkonda.

Tegemist on ilmselge libavideo ja võltsinguga – Saksa bändi Tallinna kontserdil filmitud videole on lisatud lihtsalt Gazmanovi loo heli koos venekeelsete tekstidega videol.

Miks nimetame videot võltsinguks?
Rammsteini Tallinna kontsert on täispikkuses vaadatav Youtubes ja kui see läbi kuulata, on ilmne, et Gazmanovi laulu seal ei esitatud.
Tõenäoliselt on libavideo tehtud laulu “Sonne” ajal (kontsertvideos alates 1:10), sarnane on valgusshow koloriit ja püroefektide rütm.

Propastop ühendust võtnud mitme kontserdikülastajaga, kes kinnitasid, et ühtegi Gazmanovi lalu, saati siis venekeelset pala kontserdil ei esitatud.

Ometi on valevideo õnge läinud mitmed Venemaa meediaväljaanded, kes vahendavad mitmes loos juhtumit nagu tõestisündinud fakti. Valet levitavad näiteks Vetšernaja Moskva, Actiualnews, Dni24 jt. Peamistes Venemaa uudisteportaalides valeteade siiski levinud ei ole.

Uudise levik on laguse saanud CTNews portaalist, kust see on praeguseks kustutatud. Mõned portaalid, näiteks Informing.ru on lisanud loole väikese teate, et kontserdikülastajad nimetavad videot võltsinguks. Sellegi loo pealkiri on aga muutmata ja levitab endiselt valet, nagu toetaks Rammstein Venemaa tegevust. Tegelikult on grupp tuntud kui Ukraina toetaja sõjas Venemaa agressiooni vastu. 

Propastopile jõudsi info kõnealusest juhtumist venekeelse portaali Limon kaudu.