Mis on voldemortimine ja kuidas seda kasutada

23.06.2022

Kui näete sotsiaalmeedias nime Mutin, kas mõistate, kellega tegu? Aga kes on Kaabud või Vurru? Aga Paljas 🥕?

Voldemortimine on tahtlik hoidumine nime või märksõna kasutamisest sotsiaalmeedias ja selle asendamine laialdaselt mõistetava sünonüümi või emotikoniga. Väljend on pärit J.K. Rowlingi Harry Potteri raamatuseeriast, kus Voldemorti nime mainimist välditi ja öeldi tema kohta „See, keda ei tohi nimetada”.

Ingliskeelses kontektsis tuuakse voldemortimise näideteks Cheeto Donald Trumpile viitava väljendina ja Birdsite Twitteri vastena. Seletuseks – Cheeto on üksik Cheetos, oranži värvi maisipulgake, mis viitab Trumpi päevitusele; Birdsite aga on tõlkes linnusait, Twitteri logo verbaalne vaste.

Võsavillem ja mesikäpp

Eesti keeles ulatuvad selle keelelise nähtuse juured sajandite taha – „võsavillem” ja „mesikäpp” on sarnased näited arusaamast, et õige nimega hüüdmist tuleb vältida, sest see annab nimetatavale jõu ja kutsub kurja välja. Eesti kontekstis võiks voldemortimist ka mesikäppamiseks nimetada.

Sotsiaalmeedias kasutatakse voldemortimist just samadel põhjustel – et mitte kutsuda kurja välja, ja et mitte anda nimetatavale jõudu. Ainult et tänapäeval nimetatakse esimest privaatsuseks ja teist võimenduseks.

Rohkem privaatsust

Voldemortimine sai alguse vajadusest privaatsema mõttevahetuste järele. Nähtust uurinud Austraalia sotsiaalmeedia teadlane Emily van der Nagel (pildil) kirjeldab teadusartiklis 2014-2015 sotsiaalmeedias aset leidnud Gamergate´i – paremäärmuslaste ahistamiskampaaniat, mis oli suunatud videomänge mängivate naiste vastu. Toona piisas Gamergate mainimisest sotsiaalmeedias, et rünnatud saada. Et oleks siiski võimalik ahistamiskampaaniat sotsiaalmeedias arutada, asendati sõna „Gamergate” postitustes sõnaga „Goobergaters”.

Lihtsamalt öelduna – voldemortimine laseb kõneleda sotsiaalmeedias vajalikel teemadel viisil, mis “pealtkuulamise” raskemaks teeb. Märksõna järgi otsides on sünonüüme raskem leida. Need, kes on seadnud endale Google´i teavituse nimede või märksõnade mainimise kohta, võivad jääda teavitamata. Monitoorimine on raskem, seega on privaatsus suurem ja vabadus hirmuta kõneleda samuti.

Vähem võimendust

Sotsiaalmeedia puhul on sageli raske öelda, kes kasutas mõistet esimesena. Ometi on sel puhul suur tõenäosus, et selleks oli sotsiaalmeedia kasutaja Eugene, kes kõneles populaarsusejahtijatest, kelle sõnumeid sotsiaalmeedias võimendada ei tasu, ja seetõttu tuleks vältida nende nimepidi nimetamist.

Van der Nageli sõnul on tegu võimumängude katkestamisega – nimetamise vältimine väldib ka sotsiaalmeedias võimenduse andmist, sünonüümide kasutamine muudab sõnapilve hajusaks, märksõnade otsimine on keerulisem, otsingumootorile optimeerimine ei toimi loodetud viisil.

Paraku on ka sünonüümidel kalduvus saada püsivalt kasutatud. Mida enam sünonüüme varieerida, seda suurem on tõenäosus, et pivaatsus jääb tagatuks ja populaarsuseihalejatele ei anta sotsiaalmeedias võimendust.

Foto filmipostrist on pärit Flickrist, autor Brecht Bug. Emily van der Nageli foto on leheküljelt www.medianet.com.au. Kuvatõmmis on pärit loos viidatud artiklist.