“Leitakse ja puuakse üles”. Telegrami gruppides toimub agressiivne propaganda

20.06.2022

Ähvardused, halvustamine, naeruvääristamine, argessiivne propaganda ja Kremli kanalid – sõnumivahetuskeskkonna Telegram Eestiga seotud gruppides jagatakse päevas sadu Eesti suhtes vaenulikke sõnumeid.

Sõjaaja infokanal

2013. aastal Pavel ja Nikolai Durovi poolt loodud suhtluskeskkond on alates Venemaa Ukraina vastu peetava täiemahulise sõja algusest 24. veebruaril saanud üheks kõige populaarsemaks suhtlusäpiks nii Ukrainas kui Venemaal. Ukraina vahendab seal infot Vene vägede liikumise, pommirünnakute ja varjendite kohta. Paljud venelased kasutavad äppi saamaks teavet Ukrainas toimuva kohta lääne kanalitest, mis Venemaal keelatud. Time andmetel on Venemaal pärast 24. veebruari Telegrami kasutamine kasvanud 48 protsenti.

Suhtluskeskkonna populaarsust kasutab ka Venemaa valitsus. Telegrami kanalite seas on Kremli finantseeritavad RT, Sputnik, Baltnews ja Rubaltic. Eestis asuva lugeja jaoks ei pruugi lingid avaneda, kuid kui kanalid postitavad loo tekstina, on see kõigile loetav.

Lisaks kanalitele pakub Telegram võimaluse luua suhtlusgruppe, milles toimuv on suuresti kontrollimatu. Telegram on tõrjunud ettepanekuid postitatu modereerimiseks, ja keskkonna ülesehitus seab sellele ka tehnilised piirangud – paljudel juhtudel ei saaks Telegram probleemidest teada enne, kui teda on sellest teavitatud. Telegram on justkui tumeveeb, kus vajaliku teabe leidmiseks peab teadma täpselt, kust seda saada, ja pakutav anonüümsus teeb seaduserikkuja tabamise raskeks.

Mis toimub Eestiga seotud gruppides?

Propastop on varem kirjutanud Telegrami grupist Eesti Vabaks, kus vahendati Vene propagandat, mis mõeldud ülistama Vene sõjaväe tegevust Ukrainas ja halvustama Ukraina rahvast ning sõjaväelasi.

Sel korral vaatasime, mis toimub grupis Русская Эстония (Vene Eesti). 1237 liikmega grupp on väga aktiivne – päevas vahetatakse keskmiselt 150 sõnumit. Järgnev on valik läinud nädala postitustest.

„Riik, kus pedofiilide arv suurim Geiroopas”

15. juunil kell 11.47 postitas Natalja Vasiljeva sõnumi, mille autoriks on Nina VATT. Nina oli lugenud venekeelse DW kajastust Kaja Kallase arvamusloost Telegraphis, kus Kallas kirjutas, et Putinit ootab kohtumõistmine.

Nina kirjutas nii: „Riik, mille elanikkond on väiksem kui Novosibirskis ja kus pedofiilide arv on suurim Geiroopas. Riik, kus iga kolmas mees on unistanud lapse vägistamisest või seda juba teinud, ütleb meile, et me oleme elajad ja meid ootab kohtumõistmine.”

Nina profiilil on kirjas Za Россию / Za Путина / Za Родину (Venemaa eest / Putini eest / kodumaa eest), Za on kirjutatud ladina tähestikus.

 “Ise küüditavad inimesi”

14. juunil andis kaitsepolitsei teada, et saatis välja Eesti julgeolekut ohustanud Kremli provokaatori Ramil Usmanovi.

Sama päeva õhtul kell 20.02 kirjutas grupis Vene Eesti kasutaja ZV: “Väga sümboolne. Nad tähistavad küüditamise aastapäeva, aga ise saadavad inimesi välja. Nad on alates 24. veebruarist välja saatnud juba 85 inimest, ja see on vaid sel aastal, keegi ei tea, palju nad kokku välja saatnud on.”

„Veel üks olematu riik”

15. juunil vaatas 36 tuhande jälgijaga kanal Nos (vene k Nina) Eesti Kõrgema Sõjakooli nelja aasta tagust reklaami ja kirjutas nii: „Veel üks 404 („lehekülge ei leita”, st olematu) riik elab virtuaalreaalsuses. Eesti armee reklaamib, et võidab surma ja isegi (!) Vene karu. Putin, hoia alt!” Kanali Nos kirjelduses seisab #зароссию (#venemaaeest).

Nos postituse edastas Nati gruppi Vene Eesti sama päeva õhtul.

“Leitakse ja puuakse üles”

17. juunil vahendati grupis taas Nina VATTi postitust. Nina kirjeldas postituses Lätis aset leidnud punamonumendi teisaldamist ja näitas fotosid säilmetest.

Grupis jagas kasutaja Aerosmith korralduse: „Dokumenteerige kõike. Nad leitakse ja puuakse üles.”

Tribunali ette

13. juunil näitas ERR saatelõiku Ukraina võõrleegionis võitlevast Pärnust pärit German Barinovist. Järgmisel päeval vahendati grupis Vene Eesti kanali Tribunal üleskutset: “Meie jälgija saatis meile infot veel ühe palgasõduri kohta, kes tuli Ukronatside eest võitlema. Kui teil on infot selle isku või teiste sõjakurjategijate kohta, saatke meile.”

Üleskutse juures on kirjas mehe nimi, vanus ja sotsiaalmeedia kontod.

77 334 jälgijaga Tribunali kanali kirjelduseks on “Ukraina natsionalistide kuritegude fikseerimine tulevaseks kohtuprotsessiks”.

Reguleerimine keeruline

Kui Facebooki ja Twitteri puhul on formaalne väärteabest ja sõjapropagandast teavitamise regulatsioon olemas  – ehkki enamasti võtab selle rakendamine enam aega ja vaeva kui peaks -,  siis Telegrami puhul on sisu modereerimine veel keerukam. Seetõttu saab suhtluskeskkonda üksnes regulaarselt monitoorida ja leitu avalikuks teha. Seda Propastop teha plaanibki.

Kuvatõmmised on pärit loos viidatud postitustest Telegramis. Telegrami logo foto autor on Ivan Radic