Vene meedia näitas Siili harjutusena Kaliningradi ülevõtmiseks

23.05.2022

Läinud nädalal algas kaitseväe õppus Siil 2022. Propastopi need liikmed, kes Siilil ei olnud, veetsid nädalavahetuse Vene väljaandeid lugedes, et saada teada, kuidas sealne meedia õppust kajastas.

Lõviosa väljaannetest piirdusid teatega õppuste toimumisest. Eraldi uudislood keskendusid USA relvajõudude õppuseDefender Europe tegevusele Saaremaal. Küll aga ilmnes uudislugudes keelekasutus, mida mainida tasub.

„Sõjalised manöövrid“ ja „jõunäitamine“

Interfax ja News.ru kõnelesid õppuse asemel „sõjalistest manöövritest“, kinnistades sellega oma auditooriumi seas arusaama NATO ohtlikkusest Venemaale. News.ru lisas, et manöövrid leiavad aset „Ukraina konflikti foonil“. TVZvezda nimetas õppusi „jõunäitamiseks“.

Pravda, Baltnews ja mõned väiksemad väljaanded mainisid, et „Siilil osalevad ka NATO riigid“ – just nagu ei oleks Eesti NATO liige.

„Kaliningradi ülevõtmine“

Pikemalt tasub peatuda Gazeta.ru lool pealkirjaga ““Me istume püssirohutünnil“. Kas NATO suudab „demilitariseerida“ Kaliningradi“. Lugu kirjeldab piirkonnas aset leidvaid õppusi – lisaks Eesti Siilile ka Lätis toimuvat Namejsit, USA relvajõudude õppust Defender Europe ja NATO Põhjadiviisi staabi õppust Knight Legion.

Õppusi kommenteerides ütleb loos sõjaekspert Sergei Belousov, et kõik need manöövrid on mõeldud töötamaks välja tegevusplaan Kaliningradi ülevõtmiseks või vähemalt sõjaliseks blokeerimiseks.

Leht on küsinud kommentaari ka Valgeneve politoloog Aleksander Zimovskilt, kes leiab, et kogu jutt Kaliningradi ülevõtmisest on vaid Poola ja Balti riikide moraali hoidmiseks. Ameerika on toonud oma väed küll piirkonda, ütleb Zimovski, kuid tegelikkuses evakueeritakse need niipea kui oht ilmneb.

Kaks vastandlikku jutupunkti

Selles Gazeta.ru loos on sattunud konflikti kaks Kremli jutupunkti. Esimene neist, sageli kasutatud, ütleb, et NATO on oht Venemaale, kuid Venemaa ei ole oht NATOle – õppused Balti riikide piirkonnas on mõeldud Kaliningradi ülevõtmiseks, seega NATO on agressor.

Teine jutupunkt, samuti sagedasti kasutatud, kõneleb teiste NATO riikide soovimatusest Balti riike ohu korral kaitsta – USA väed on piirkonnas vaid moe pärast, tegeliku ohu korral nad lahkuvad. Oht, mida silmas peetakse, on sel juhul aga oht Venemaalt.

Kahe vastuolulise jutupunkti kasutamine ühes loos võib lugeja viia segadusse ja nii võib jääda märkamata, et Kaliningradi ülevõtmine, millest lugu räägib, ei ole tegelik plaan vaid pelgalt ajakirjaniku vilka kujutlusvõime vili.

Kuvatõmmised on pärit loos viidatud artiklitest.