Vene meedia reageeris Soome ja Rootsi NATO-otsusele hirmutamisega

19.05.2022

“Enesetapp”, “Iseseisvuse kaotus”, “Vastu kodanike tahtmist”, “NATO lavastus” – nii reageeris Vene meedia Soome ja Rootsi otsusele liituda NATOga. Propastop tegi ülevaate peamisest sõnumitest.

1.Soome ja Rootsi kaotavad NATOga liitudes iseseisvuse

EurAsia Daily osundab Venemaa asevälisminister Sergei Rõbakovi, kelle sõnul liiguvad Soome ja Rootsi liitumisotusega mitte parema julgeoleku, vaid iseseisvuse kaotamise suunas. Rõbakovi järgi ei määra Soome ja Rootsi poliitikaid tulevikus enam Stockholm ja Helsingi. Rõbakov leiab, et Soome ja Rootsi ei tea, mida nad teevad ja nad ei mõista, milline maailm tulevikus välja nägema hakkab.

2.NATOga liitumise otsus tehti soomlaste tahte vastaselt

Ria.ru vahendab kremlimeelse Soome aktivisti Johan Bäckmani seisukohta, nagu oleks NATOga liitumisotsus tehtud Soome kodanike tahte vastaselt. Bäckmani väite kohaselt on enamik soomlasi liitumise vastased, kuid neilt on võetud võimalus oma seisukoha väljendamiseks. Lisaks leiab Bäckman, et otsus on tehtud ka Soome riigi tahte vastaselt ning et selle taga on NATO erioperatsioon Soome riigi ja Venemaa vastu.

Faktid räägivad muud: maikuus läbi viidud küsitluse järgi toetas NATOga liitumist 76% Soome elanikest.

3.NATOga liitumine on lavastus

Tsargrad.tv kirjutab, et Soome ja Rootsi liitumise taga on NATO hoolikalt lavastatud protsess, mille siht on hoida NATO lagunemise eest. Tsargrad.tv taga on Venemaa oligarh Konstantin Malofeevile kuuluv Tsargrad Media Group, mis propageerib Venemaa traditsionalismi ja kristlikke väärtusi. Kapo aastaraamatu andmetel on Malofeev rahastanud nii Ida-Ukraina separatistide kui ka Euroopa paremäärmuslaste tegevust. Tsargrad Media Groupi telekanali Tsargrad TV peatoimetajaks oli 2015-2016 tuntud Vene marurahvuslane ja „Euraasia liikumise“ looja ning juht Aleksandr Dugin. Praegu on kanali peatoimetajaks Daria Tokareva.

4.“Suur vend“ lõi liitumisotsuseks tingimused

Argumenti.ru osundab Vene välisministeeriumi esindajat Maria Zahharovat, kelle sõnul ei ole Soome ja Rootsi liitumisotsus iseseisev, vaid USA kui „suure venna“ pikaajalise pingutuse tulemus. Zahharova hinnangu kohaselt on Ühendriikidel vaja Soome ja Rootsi liitumist Venemaa ähvardamiseks ja väljapressimiseks.

5.USA ja Suurbritannia soovivad algatada Euroopas sõja

Argumentõ i faktõ lugu pealkirjaga “Soome väits selga” annab teada, et USA ja Suurbritannia plaanivad lasta Euroopas valla sõja. Väljaanne leiab, et Venemaa ei tohi anda neile selleks võimalust. Selleks ei tohi Venemaa lasta end USAl ja Suurbritannial ära kasutada nagu nad kasutavad praegu Ukrainat.

6.Soome lõpetab nüüd Venemaa kulul parasiteerimise

Nevskie Novosti leiab loos “Kuidas heast naabrist võib saada vaenlane”, et Soome liitumisel NATOga on ka üks positiivne tulemus: Soome ei saa enam parasiteerida Vene puidul, mida artikli järgi veeti seni Soome vaat et tasuta. Artikkel ähvardab Soomet tõsiste probleemidega puiduga seotud tööstusharudes.

7.Soome ja Rootsu võetakse sihikule

Komsomolskaja Pravda vahendab Venemaa teaduste akadeemia Euroopa instituudi teaduri Sergei Fedorovi hinnangut, mille kohaselt muutub Soome ja Rootsi liitumisotsusega nende riikide julgeolekuolukord oluliselt. “Kui varem ei olnud meie raketid suunatud Soomele ja Rootsile, siis nüüd nad on,” ütles teadur.

8.Liitumine on enesetapp

Pervõi kanalis kommenteeris Soome NATO-ga liitu

mise otsust Scott Ritter, kelle sõnul tähendab liitumine Soomele enesetappu.

Soome MTVUutiset lisas Ritteri kommentaarile veidi tausta: Ritter on  Johan Bäckmani sarnane kommentaator, keda Vene telekanalid sageli kasutavad, kuna ta räägib Kremlile sobivat juttu.

 

Kuvaõmmised on pärit loos kõne all olnud artiklitest.