Sõjasümboolika Eesti kremlimeelsetes FB gruppides

02.05.2022

Seoses Venemaa agressiooniga Ukraina vastu on Eestis sel aastal keelatud 9. mai kogunemised ja sõjasümboolika avalik eksponeerimine nii tänaval kui meediaruumis. Propastop otsustas vaadata, kuidas suhtuvad keeldu Kremli propaganda mõju all olev meedia ja sotsiaalmeediagrupid. Kas keeldu sümboolikat lehvitada võetakse tõsiselt?
Paraku kohtusime endiselt punalippude, Georgi lintide ja punaväelaste piltidega. Otsest üleskutset keelu kiuste massidena tänavale tulla Propastop õnneks siiski ei kohanud.

Propastop ei too linke kõnealustele postitustele, et mitte soodustada lõhestava sisu levimist, küll aga jagame postituste kuvatõmmiseid. Miks? Loe lähemalt!

Üleskutsed sümboolikakeelust mööda hiilida
Eesti venekeelses somes levib postitusi, mis kutsuvad otseselt üles keeldu eirama. Näiteks on TikToki kasutaja nimega eduardkeplast (Eduard EESTI RUSSIA) on loonud Georgi lindiga ehitud postituse, kus ta kutsub kõiki üles 9. mail tänavatele tulema nimme punaste nelkide ja õhupallidega.


Seda postitust jagati ka Facebooki grupis Russkie v Estonii (e venelased Eestis, administraatoriteks kasutajad Admin DK ja Igor King), kus see jõudis enam kui 4500 inimeseni. 1. mai pärastlõunaks on postitus sellest grupist kustutatud, kuid TikTokis endiselt juurdepääsetav ja taasjagatav.
Eesti Facebooki gruppidesse jagatakse sõjasümboolikat ka Venemaa gruppidest. Näiteks rahvusvahelises grupis Russkie (e venelased, 55 000 liiget, administraatoritega üle Venemaa) leviv üleskutse kanda Georgi linti on jõudnud ka meile.


Tegemist on ühemõtteliselt provokatiivsete postitustega, mis tuleb kiiremas korras Facebookist eemaldada kas administraatorite, politsei või Facebooki enda poolt. Paraku on suur tõenäosus, et sarnaseid postitusi saame näha kuni 9. maini.

Nõukogude sümboolika ajaloopostitustes
Kremlimeelsetes somegruppides ringleb mitmeid postitusi, mis puudutavad ajalooteemasid. Need on illustreeritud piltidega, kus lehvivad punalipud ja näha on punaväelaste mundreid. Näiteks Propastopi poolt kremlimeelseks nimetatud grupis Naš Lasnamjae (e meie Lasnamäe) levib fotopostitus Punalipu heiskamisest Berliini riigipäevahoonele 1945. aastal. Seda jagab administraator Irina Ušarova, kes on kibe Kremli propagandasõnumite levitaja, postitades näiteks sisu Kremli meediakanalitest, millele juurdepääs on Eestis blokeeritud.


Teise näitena võib tuua grupis Novosti Estonii (e Eesti uudised) kasutaja Ko Aljona poolt jagatud Nelly Gatito postitust maiparaadist 1975. aastal Tallinnas. Sellelgi lehvivad punalipud ja -loosungid.


Propastop peab selliste postituste levitamist praegu provokatiivseteks, eriti kui seda tehakse gruppides, mille toon ja meelsus kaldub Venemaa sõda Ukraina vastu toetama.

Pronkssõduriga seonduva võimendamine
Aprilli lõpus möödus 15 aastat Pronksiööst ja sellega seoses on somes palju temaatilisi postitusi. Tihti on nendel näha täna agressioonisümboolikana mõjuvaid kujundeid. Kogu komplekt mõjub provokatsioonina, eriti, kui postituste tekstis veel ka Eestit sarjatakse.
Üheks selle teema aktiivseks levitajaks on Venemaa saatkond Eestis. Möödunud nädalal avaldas saatkond oma Facebooki kontol seeria postitusi, kus jagas agressioonisümbolitega pilte ning nimetas Eestit russofoobseks venekeelsete inimeste diskrimineerijaks. Postitused on seotud teemaviidetega sõdur-vabastaja, meenutame-võitu jne, kõik tänases kontekstis ääretult kohatud.


Propastop ei näe põhjust, miks peaks olema selline vaenu ja lõhestust külvav Facebooki leht vabalt juurdepääsetav.

Nõukogude sümboolika reaktsioonides
Nõukogude sümboolika jõuab somesse ka tavakasutajate kommentaaride kaudu. Nii reageerisid 1. mai pühadetervitusele mitmed kasutajad punasümboolikat sisaldavate piltide-videotega. Näiteks kohtlajärvelase Ljubov Štšerbakova või Galina Tšenõhhi kommentaarides lehvisid punalipud ja sätendasid sirbid-vasarad.


Tõenäoliselt pole tegemist otseste provokatsioonidega. Mõned kasutajad lihtsalt ei taju, kui kohatud on sellised sümbolid Ukraina sõja ajal. Siiski võiks politsei paluda gruppide administraatoritel ka sellised pildid eemaldada.

Kremli propagandameedia hoiab teemat jätkuvalt üleval
Monitooringuroboti Propamon andmetel on pronkssõduri, sümboli- ja meeleavalduste keelu temaatika viimastel nädalatel Kremli propagandameedia kõrgendatud tähelepanu all. Seotud uudiseid kajastavad nii pisemad korjesaidid kui ka suured ülevenemaalised kanalid (Interfax, REN TV jt). Paljud neist on Eestis täna piiratud juurdepääsuga, kuid näiteks Venemaa armee telekanal TV Zvezda mitte. Nii võib iga huviline lugeda sealt “analüüsi”, kus selgitatakse Surematu polgu marsi ärajäämise põhjuseid Eestis. Kremli meedia sõnul on selleks fašismi soosimine ja soov ajalugu ümber kirjutada.

On kindel, et Kremli meedia püüab 9. maiga seonduvaid narratiive levitada kogu alanud nädala vältel. Ülevaate uutest lugudest saab igaüks, kes Propamoni jälgida viitsib.