Uuring näitab, et infotarbimine mõjutab põhimõtteid

22.04.2022

Kas me tarbime mingit kindlat meediat seetõttu, et me vaated vastavad sellele, või on me vaated seepärast sellised, et me seda meediat tarbime? Poliitikateadlased Stanfordi ja Yale ülikoolist avaldasid sel kuul uuringu tulemused, mis näitavad, et infotarbimine mõjutab inimese põhimõtteid.

Fox News või CNN

David Broockman Stanfordi ja  Joshua Kalla Yale ülikoolist tegid 2020. aasta sügisel valimile Fox Newsi vaatajatest ülesandeks vaadata CNNi seitsmel tunnil nädalas kuu aja jooksul.

Nii CNNi vaatama hakanuil kui Fox Newsi vaatajatest kontrollgrupil tuli seejärel vastata poliitilisi vaateid ja päevakajalisi sündmusi puudutavatele küsimustele. Tulemused näitavad, et CNNi vaatama hakanud konservatiivse maailmavaate pooldajad muutsid mitmes punktis oma vaateid.

Üks kuu, olulised muutused

CNNi vaatama hakanutest uskus kontrollgrupiga võrreldes viis protsenti enam, et inimesed võivad põdeda pikka Covidit ja kuus protsenti enam, et mitmed teised riigid said viiruse kontrollimisega paremini hakkama kui USA. Nad olid seitsme protsendi võrra enam valmis toetama hääletamist kirja teel. Ja nad olid 10 protsendi võrra vähem valmis uskuma, et Joe Bideni toetajad oleksid rõõmsad, kui politseid tulistatakse, ja 13 protsendi võrra vähem valmis uskuma, et kui Biden presidendiks valitakse, “hukkub palju enam politseinikke Black Lives Matter aktivistide käe läbi”.

Ehkki esmapilgul tagasihoidlikud, on muutused märkimisväärsed, kui silmas pidada, et eksperiment kestis vaid ühe kuu, ja et need leidsid aset hoolimata Donald Trumpi pikaajalisest püüdlusest CNNi diskrediteerida.

Uuringu tulemused näitasid ka, et CNNi vaatama hakanud uskusid, et CNN edastab tõenäolisemalt faktitruumat teavet – võrreldes kontrollgrupiga oli vähem neist nõus, et „kui Donald Trump teeks midagi halba, Fox News kajastaks seda“.

Valijad ei saa vajalikku infot

Uuringu tegijad märgivad, et uuring tõi välja veel ühe olulise aspekti meedia toimimisest, mida praegu Venemaal näha saab. Kuna Venemaa meedia filtreerib informatsiooni, on paljud Venemaa elanikud teadmatuses Ukrainas toimuvast. Sarnaselt filtreerib Ühendriikide parteiliselt poole valinud meedia informatsiooni, mis toob kaasa suured lõhed meediatarbijateteadmistes.

See tendents mõjub demokraatiale halvast. Arusaam, et parteiliselt poole valinud meedia üksnes aitab pisut kaasa eelistatud kandidaadi edule, ei ole täpne. Olulisem on, et see varjab oma vaatajaskonna eest infot, mida inimesed otsuse tegemiseks vajavad.