Venemaa sihib propagandaga ka kõige nooremaid

18.04.2022

Läinud nädalal kirjutas Propastop Venemaa ingliskeelsest propagandakampaaniast #StopHatingRussians, mille sihtrühmaks oli ingliskeelne maailm. Venemaa sihib aga propagandaga ka kõige nooremaid. Valminud on venekeelne propagandakampaania, mille sihtrühmaks on lapsed.

Lugu Vanjast ja Mõkolast

Multifilm “Muinasjutt Vanjast ja Mõkolast” on allegooriline lugu Venemaa ja Ukraina suhetest, mille eesmärk on seletada lastele, miks oli Venemaal vaja Ukrainas läbi viia “sõjalist erioperatsiooni”.

Multika peategelased on kaks sõpra, Vanja ja Kolja. Lastele seletatakse, et Vanja (Venemaa) on alati kaitsnud Koljat (Ukrainat) teiste kiusamise eest, sest Vanja on „suurem ja tugevam.“

Koolis laseb Kolja end aga üle viia teise klassi, saab uued sõbrad (Ameerika Ühendriigid) ja tahab, et teda kutsutaks Mõkolaks. Aja möödudes hakkab ta kaikaga lööma ja solvama oma endisi klassikaaslasi, ehkki Vanja keelab tal seda teha.

Lõpuks, kui „Vanja kannatus katkeb“, otsustab ta Mõkolalt kaika ära võtta, kuid teised lapsed (USA ja Belgia) tõttavad „agressorit“ kaitsma, sest Mõkola „karjus valjusti, et teda lüüakse“. Aga miks te siis vaikiste, kui Mõkola teisi kiusas, küsib Vanja.

Multika lõpus seletatakse lastele, et just nii juhtus ka Venemaa ja Ukrainaga – Venemaa tahtis võtta Ukrainalt relva, et see ei saaks pommitada Donetskit ja Luhanskit. Lõpuks kinnitatakse lastele, et Venemaa on alati valmis „lahendama konflikti rääkimisega“.

Kommentaatorid ei ole rahul

Kommentaarid YouTubes ei ole pakutud stsenaariumiga rahul ja pakuvad multikale täiendusi. „Mõkolale õppetunni andmiseks põletas Vanja maha ta maja ja tappis perekonna“, „Kus on see osa, kus Vanja toob kooli isa püssi ja ähvardab kõik maha lasta, kuid teda ei usuta?“, „Nad unustasid mainida, et Vanja nimetas Mõkolat natsiks ja tahtis teda vägisi vanasse klassi tagasi tirida“, „Vanja on suur valevorst. Selle loo kirjutasid tema vanemad, ja kodus käitub ta ju nii hästi.“

YouTube kasutajad on multikast teinud mitmeid uusi versioone, kus Venemaad on näidatud Ukraina ja lääneriikide kiusajana

Oligarhi rahastatud kampaania

Propagandamultika taga on Venemaa oligarh Konstantin Malofeevile kuuluv Tsargrad Media Group, mis propageerib Venemaa traditsionalismi ja kristlikke väärtusi. Kapo aastaraamatu andmetel on Malofeev rahastanud nii Ida-Ukraina separatistide kui ka Euroopa paremäärmuslaste tegevust.

Tsargrad Media Groupi telekanali Tsargrad TV peatoimetajaks oli 2015-2016 tuntud Vene marurahvuslane ja „Euraasia liikumise“ looja ning juht Aleksandr Dugin. Praegu on kanali peatoimetajaks Daria Tokareva.