Telegrami Eesti Vabaks grupp on Vene propagandat täis

04.04.2022

Propastopi infopatrulli vabatahtlikud andsid teada, et Telegrami gruppides toimuval tasub silm peal hoida. Propastop vaatas, mida kirjutatakse grupis Eesti Vabaks – Estonia World Wide Demonstration. Selgus, et oluline hulk seal postitatust on Vene propaganda, mis mõeldud ülistama Vene sõjaväe tegevust Ukrainas ja halvustama Ukraina rahvast ning sõjaväelasi.

Vaktsiinivastaste grupp

Enne 24. veebruari, mil Venemaa Ukrainat ründas, oli tegu vaktsiinivastaste grupiga, kus räägiti uuest maailmakorrast, kiipidest, politseiriigist, globaalsest vandenõust ja lääne allakäigust.

Grupi kirjeldus ütleb: “Ametlikel allikatel põhinev info, mida peavoolumeedia varjab! Peatame koos uue maailmakorra kehtestamise Eestis!” 24.veebruari järel lisandus grupiga mitmeid uusi, peamiselt vene keelt kasutavaid inimesi ja grupis jagatavate sõnumite hulka lisandusid Ukraina-teemalised postitused. Neid on kahesuguseid: osad ülistavad Vene sõjaväe tegevust Ukrainas ja osad halvustavad Ukraina rahvast ja sõjaväelasi. Mõlemad kordavad Venemaa peamiseid sõnumeid Venemaa-Ukraina sõja kohta.

Halvustavad Ukrainat ja läänt

Ukrainat ja läänt halvustavaid postitusi oli palju, toome mõned iseoloomulikumad neist välja.

1.Ukrainale ei lähe ukrainlased korda

Postituses väidetakse, et Odessa natsidest võimuorganid plaanivad kahjustada omaenda elanikkonda. Venemaa sissetungi takistamiseks on plaanis rajada tamm, mille tulemusena ujutataks üle kohalike elanike eluasemed. Kohmakas keelekasutus viitab tõlkemootori kasutamisele.

2.Ukraina fašistidest sõdurid tapavad Mariupolis lapsi

Postitus väidab, et Mariupoli keldrist leiti Ukraina sõdurite poolt piinatud ja tapetud tüdruk. Kohmakas keelekasutus („Ettevaatust kõvade löökide eest“ peaks tähendama „Ettevaatust šokeerivate kaadrite eest“) viitab sellele, et kasutatud on tõlkemootorit.

3.Ukraina fašistidest sõdurid piinavad Mariupolis lapsi

Postituse tekst väidab, et Mariupoli lapsed räägivad, kuidas Ukraina sõjaväelased lõbustasid end automaatidega laste jalgade ümber tulistades ja süütasid nende kodud.

4.Ukraina sõjaväelased tapavad Ukrainas omaenda inimesi

Postitus räägib reporterist, kes leiab, et Venemaa president Vladimir Putin tegi õigesti, kui Ukraina elanike kaitseks Ukrainasse tungis.

Postituse kommentaar lisab, et oleks halb, kui ka Eestis oleks natse, kes oma elanikke tapma hakkavad.

5.Ukraina biolaborid on seotud Hunter Bideni ja Sorosega

6.Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on fašist ja narkomaan.

7.NATO plaanis ise Ukrainat pommitada

8.Kes Ukrainat ei toeta, seda hakatakse taga kiusama

Postitus kirjeldab kodaniku kimbatust, kes ei taha Ukraina heaks annetada, kuna tema valitsus teeb seda tema maksudest nagunii, kuid pelgab, et Google annetuste kogumisest keeldumisel tabab teda Globaalse Ameerika Impeeriumi tagakiusamine.

9.Ukraina põgenikud ei ole üldse Ukraina põgenikud

Postituses leitakse, et Ukrainast tulijad ei ole tegelikult Ukrainast pärit, vaid sinna teistest riikidest sisse rännanud ega pole sellised lambukesed, nagu peavoolumeedia püüab meile selgeks teha.

Ülistavad Vene sõjaväge ja Putinit

Teine liik postitusi kiitis Vene sõdureid ja Venemaa president Vladimir Putinit.

1.Ukraina elanikud tervitasid Vene sõjaväelasi kui vabastajaid

Postituse tekst ütleb: USA taunib Venemaa brutaalset invasiooni Ukrainas, ometi avastas kartmatu reporter, et venelasi tervitati Lõuna-Ukrainas kui vabastajaid.

2.Venemaa päästab Ida-Ukraina lapsi, viies nad Venemaale

Postituse teksti kohmakus lubab oletada, et see on Google’i tõlkemootori abil eesti keelde tõlgitud.

3.Vene sõdurid päästavad Ukraina elanikke Ukraina sõjaväe käest

Postitus ütleb, et Vene mereväelane päästab vana, puudega Mariupoli elanikku Ukraina sõjaväe tule alt.

4.Putini vastasseis läänega on sõda headuse ja kurjuse vahel

Kommentaariga „Absoluutselt tõsi!“ postitatud pildil on Saksamaa endist liidukantslerit Angela Merkelit kirjeldatud kui satanisti ja Hitleri bioloogilist tütart, Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni kui pedofiil-satanisti, ja Putinit ning Trumpi kui satanismivastaseid. Selline sõnum meenutab Venemaa finatseeritud propagandamaterjale Facebookis enne 2016. aasta USA presidendivalimisi, millel oli viidatud Hillary Clintoni seosele saatanaga.

5.Mingit sõda Ukrainas ei toimu, see on lääne meedia väljamõeldis

Postituse tekst ütleb, et CNN esitab tulekahjut Edmontonis pommitamise pähe Lvivi lähedal, kuna tuletõrjuja jakil on kiri „Edmonton“. Tegelikult on CNN selle väärinfo ümber lükanud – jaki näol on tegu oli 2017. aastal Ukraina tuletõrjujatele antud abiga, mille üleandmine on jäädvustatud.

Vene propagandavideod

Mõnede grupis jagatud Vene propagandavideode teostus lubab eeldada, et need ei ole amatööride tehtud, vaid pärinevad heal tasemel professionaalidelt. Üks neist, „Ma olen Vene okupant“, loetleb üles kasu, mida riigid on saanud Vene okupatsioonist, ja kui halvasti neil riikidel minema hakkas, kui Vene okupatsioon lõppes. Seega Vene okupatsioon ei olegi okupatsioon, vaid aitamine.

Tekst, mida videole peale loeti, oli järgmine: „Ma olen Vene okupant. See on minu amet. /…/ Ma okupeerisin Baltikumi. Ehitasin seal tööstuste koos tehaste ja elektrijaamadega. Seal tehti kõrgetasemelist raadiotehnikat ja autosid, parfüüme ja kreeme. Mul paluti sealt lahkuda. Nüüd tehakse seal sprotte ja puhastatakse muu Euroopa WC potte. /…/ Ma okupeerisin Ukraina. Koos ukrainlastega ehitasime laevu, tanke, autosid. Mul paluti sealt lahkuda. Nüüd lammutatakse seal kõik, mis alles jäi. Nüüd ei ehitata seal enam midagi peale lõpmatu Maidani ja diktatuuri.“

Kes on need postitajad?

Pikad venekeelsed postitused äratasid kasutajate tähelepanu, kes oma hämmeldust väljendasid.

Hämmeldus kestis, kuni üks kasutajatest vaatas grupi liikmete nimekirja ja avastas, et sinna on lisandunud mitmeid tundmatuid nimesid.

Ometi jätkusid ka pärast grupi liikmete reaktsioone Vene sõjaväge ülistavad ja Ukraina sõdureid ning elanikke halvustavad postitused. Mõned neist ka pinned sõnumitena – seda saavad aga teha vaid grupi administraatorid.

Pinned sõnum

Üks viimastest pinned sõnumitest oli „reportaaž“ Ukrainast, mis Venemaad heas ja Ukrainat halvas valguses näidata soovis. Selles kõneleti, kuidas Ukraina sõdurid tulistavad Mariupolis lapsi, Vene sõdurid aga aitavad ja toidavad neid. Grupi administraatori tekst postituse juures küsis: „Kas te ikka veel ei usu või ei taha uskuda?“

„Alternatiivsed faktid“

Seda, et just „peavoolumeedia“ ja vaktsineerimisvastaste foorumites Venemaa ametlikke seisukohti toetatakse, on varemgi tähele pandud. Ühelt poolt võib seda seletada Venemaa infosõdalaste järjepideva tööga – juba koroona algusperioodil võis märgata, et oluline osa vaktsiinivastaseid postitusi pärinevad Venemaalt.

Teisalt hoogustab „alternatiivsete faktide“ usku olijaid Venemaa seisukohti toetama soov vastanduda “peavoolumeediale”. Nii on Eestis paljud varasemalt vaktsiinivastast infot jaganud inimesed asunud rääkima Venemaa president Vladimit Putinist kui kangelasest, Tšehhi koroonapiirangutevastased aktivistid on asunud avalikult toetama Venemaa agressiooni Ukraina vastu ja Läti julgeolekuteenistus on uurimas Venemaa sissetungi Ukrainasse õigustavate vaktsiinivastatse esoteerikute tegevust.

Sellist lähenemist on Venemaa oma lääne suunaliste infokanalite kaudu hoogustanud – RT juhtlause „Question more“ kutsus kahtluse alla panema kõike, mida „peavoolukanalid“ ütlevad.

Paraku ei ole „alternatiivseid fakte“ olemas. Fakti teeb faktiks see, et sellel põhinevat on võimalik tõestada – või ümber lükata. Vandenõuteooriatega ei saa teha ei ühte ega teist.