Mida kirjutab kohalik Vene propagandameedia Eestist

01.03.2022

Pühapäeval teatas Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, et Euroopa Liidus keelatakse Vene riigile kuuluvate Russia Today ja Sputniku edastamine. Lisaks neile kanalitele on Propastop silma peal hoidnud ka veebisaitidel Rubaltic ja Baltnews, mis on vähem tuntud, kuid samuti Kremli finantseeritud ning sama mürgised väljaanded.

Kuna tegu on kanalitega, mis keskenduvad Balti riikidele, on neis lisaks enamlevinud Venemaa narratiividele ka selliseid, mis Balti riikide kohta käivad. Toome välja mõned veebruarikuus käsitlemist leidnud lood.

1. Eesti õhutab NATOs paanikat

25. veebruari loos „NATO ülesärritamine: kuidas Eesti kutsub sõjaks valmistuma“ kirjeldab Baltnews, kuidas Eesti otsib ettekäändeid konfliktiks Venemaaga, soovides alustada konsultatsioone NATO artikkel 4 alusel.

 

2.Eesti inimesed ei toeta Venemaa küsimuses valitsuse seisukohti

Loos “Ebakõlad: Eesti siseasjad ei ole nii, nagu võimud väidavad” (28.02) kirjutab Baltnews, et „paljud Eesti inimesed“ mõistavad, et Venemaa operatsioonil Ukrainas pole midagi tegu sõjaga, ja seletavad oma vendadele, et Ukrainas toimuv on riigi denatsifitseerimine ja selle „pruunist katkust“ vabastamine. Selle tõestuseks kasutab Baltnews Facebooki kasutaja Neemekas Hispaaniast videopostitust.

3. Balti riigid on EL ja USA vasallid

27. veebruari loos “Tasu surma eest. Mida saavad Balti riigid ristisõdade eest tasuks ” kirjeldab Baltnews Balti riikide osalemisi NATO missioonidel, lisades, et Balti riikide soov demonstreerida oma lojaalsust Euroopale ja Ameerika Ühendriikidele on toonud kaasa sõdurite hukkumise, ja lõpetades lootusega, et Balti riikides tulevad võimule valitsused, kes mõtlevad oma kodanikele ja mitte sellele, kuidas ELile ja USAle meele järele olla.

4. NATO ei kaitse Balti riike

14.veebruaril kirjutas Rubaltic.ru loo “Nad hakkavad põgenema ka Baltikumist. Venemaa saavutas NATO lahkumise Ukrainast”, milles kirjeldab, kuidas Ühendriikide ja Suurbritannia sõjalise personali “põgenemine” Ukrainast on oluline võit Venemaale, ning et see tõestab tegudes, et NATO ei kavatse võidelda Ida-Euroopa pärast Venemaaga.

5. Eesti abist Ukrainale ei ole kasu

28. veebruari loos „Päästjad lähevad appi. Millega Eesti veel Ukrainat aitab“ kirjeldab Baltnews, kuidas Eesti päästeamet saatis Ukrainlastele abi asemel matkavarustust: telke ja magamiskotte.

Mis kanalitega on tegu? Baltnews on ettevõttele Russia Today kuuluv Eestis, Lätis ja Leedus 2014. aastal käivitatud meediaprojekt, mille alla kuuluvad venekeelsed portaalid baltnews.ee, baltnews.lt ja baltnews.lv. Sellest ajast on Baltnews on olnud Venemaa propagandameedia jaoks aktiivne Balti riike negatiivses valguses näitavate materjalide tootja.

Rubaltic.ru on orgnisatsiooni Venemaa Baltikum juhitud veebisait, Venemaa infomõjutuse töövahend Balti riikides.