Ruptly – propagandahunt lambanahas

31.01.2022

Tõenäoliselt on paljud märganud huvitavaid või meelelahutuslikke videoid, mis kannavad alguses või lõpus kirja RUPTLY, kuid vähesed teavad, et tegemist on videouudiste portaaliga, mille omanikuks Kremli propagandavõrgustiku tuumaks olev RT ehk Russia Today.

Russia Today asutas Ruptly uudisteagentuuri 2013. aastal (organisatsioon ja some kontod registreeritud 2012) ning selle keskmeks on Berliinis asuv kontor, milles on igapäevaselt tööl ligikaudu sada töötajat. Ruptly on RT toimetustevõrgus aktiivne partner, olles esindatud rohkem kui 20 RT toimetuses üle maailma, nagu näiteks Washingtonis, Londonis, Madridis, Damaskuses, Kairos, aga ka Gazas.

Videouudiste pakkujana on Ruptly keskendunud videote tehnilisele kvaliteedile, pakkudes kõrgekvaliteedilist pilti otsereportaažidena kriisikolletest või muudest tähelepanu väärivatest sündmustest. See on viinud nende sisu ka mitmete tõsiseltvõetavate väljaannete veergudele.

Eesti väljaannetest leiab Ruptly sisu nii ERRist, Delfist, Postimehes, aga ka näiteks Lugejakirjast, rääkimata Sputnik Meediast, Baltnewsist, Telegramist või ka rahvuskonservatiivsetest FB gruppidest.

Ruptly on omapärasel kombel läbipõimunud Saksamaal tegutseva RT haruga. Ruptly looja ja esimene juht Denis Trunov oli ka RT Saksamaa haru esimeseks direktoriks. Diana Toktosunova on hetkel nii Ruptly kui ka RT DE juht.

Kuigi videouudiste agentuur püüab jätta sõltumatu kanali muljet on tegemist selgelt Kremli kontrolli all oleva infokanaliga ning paraja irooniana tundub ka hiljuti Ruptly poolt käivitatud libauudistega võitlemise algatus “Know Your Source”. See on hariliku propaganda skeemi järgi toimiv mudel, kus neutraalsete lugude vahele pikitakse Kremli jutupunkte ning kallutatud kajastusi, olgu teemadeks siis Kataloonia referendum või president Trumpi kampaania ajal piibli põletamine.

Propastop soovitab vältida Ruptly sisu jagamist või refereerimist.