RT suhtumine vaktsineerimisse sõltub väljaande keelest

22.11.2021

Venemaal tegutsev uuriva ajakirjanduse väljaanne The Insider kirjutas novembris ülevaate globaalselt tegutseva propagandakanali RT 180 kraadi erinevatest vaadetest koroona vastu vaktsineerimisele.

The Insider toob välja, et kuigi RT venekeelne väljaanne oli algselt koroonaviiruse ohtlikkuse suhtes kahtleval ja selle ohtu pisendaval seisukohal, muutus lugude sisu kohe kui olukord Venemaal tõsiseks läks. Sealt edasi on RT venekeelne versioon kutsunud üles end vaktsineerima ning maske kandma.

RT vene versioonist leiab lugusid sellest, kuidas vaktsineerimine on normaalne, uudiseid Putini ja teiste riigijuhtide vaktsineerimisest, aga ka raporteid Venemaa erinevate piirkondade vaktsineerimise tasemetest.

The Insider kirjutab, et kui venekeelne osa on vaktsineerimist pooldav, siis teistes keeltes ilmuvad RT versioonid hakkavad silma pigem vaktsiinivastasusega.

Näiteks avaldati saksakeelses versioonis lugu tuntud Kreeka ravimiettevõtjast, kes ei lase end vaktsineerida, kuna ei taha, et ta DNA muutuks. RT saksakeelses kanalis on ilmunud ka mitmeid intervjuud koroonaviiruses kahtlejate või vandenõuteoreetikutega, nagu näiteks Steve Kirschiga.

The Insider vaatas üle ka inglise ja prantsuse keelsed RT väljaanded ning leidis sealt koroona ohtlikkust eitavaid või pisendavaid artikleid. Prantsuskeelsest RT kanalist leiab materjale selle kohta, kuidas loomulik immuunsus on efektiivsem kui poogitud immuunsus või loo, mille keskmeks on sõnum, et vaktsineeritute arv ei mõjuta koroonaviiruse levikut. Ingliskeelsest RT kanalist leiab aga näiteks mitmeid maskide kandmise vastaseid lugusid.

The Insider on Venemaal tegutsev uuriva ajakirjanduse väljaanne, mis olnud näiteks Bellingcati partneriks MH17 allatulistamise ja Skripali mürgitamise juhtumite uurimisel. 2021. aasta suvel lisas Venemaa The Insideri välisagentide nimekirja.