Vaktsiinipesu Sputnik V näitel

20.09.2021

16. septembril ilmusid Venemaa meediasse uudised Eesti poolt Sputnik V vaktsiini tunnustamisest.

Kümned ja kümned uudised rääkisid sellest, et Sputnik V vaktsiiniga kuuri läbi teinud inimesed ei pea tegema Eesti piiril COVID testi, ega jääma päevadeks isolatsiooni. Mõnes uudises oli lisatud ka täiendus, et Sputnik V-ga vaktsineeritud inimesed saavad külastada avalikke kohti ilma koroonapiiranguid järgimata.

Uudist selle kohta, et Eesti oleks eraldiseisvalt asunud vaktsineeritutena tunnustama Sputnik V kuuri läbinud inimesi, Eesti meediast ei leia. Artiklite taustaks on Delfis ilmunud lugu, kus vastuseks Tallinna Ülikooli küsimusele, et milliseid vaktsiine Eesti tunnustab, vastab Terviseamet: „Eesti tunnustab neid vaktsiine, mida tunnustab inimese lähtekohariik”.
Delfi kirjutab: „Eesti Terviseamet on otsustanud lubada inimestel oma vaktsineeritust tõestada kõigi vaktsiinidega, mis neile ametlikult ükskõik millises maailmas riigis sisse süstitud on“. Teisisõnu on testi tegemata või isolatsioonikohustuseta lubatud Eestisse siseneda kõigil, kes on saanud vaktsiini, mida on tunnustanud riik, millest siia saabutakse.

Venemaa meedias ilmunud Sputnik V tunnustamisest rääkivatest uudistest leiab veel mitmeid propagandistlikke laiendusi. Osadele uudistele on lisatud, et Sputnik V on kasutusel paljudes riikides ning selle ohutus on tõestatud, kuid WHO ja Euroopa Ravimiamet aeglustavad teadlikult Venemaa esivaktsiini müügiloa menetlus. Mitme uudise juurest leiab täienduse, et San Marino poolt välja antav Sputnik V digitaalne vaktsineerimistõend kehtib nii Euroopa Liidus, kui ka Schengeni ruumis.

16. septembril ilmus maailma meedias ka uudis sellest, et WHO on peatanud Sputnik V müügiloa andmise protsessi, kuna kontrolli käigus avastati mitu rikkumist. Selle loa puudumise tõttu ei tunnusta mitmed riigid Sputnik V kuuri läbinud inimesi vaktsineeritutena ning neile kehtivad samad piirangud, nagu vaktsineerimatutele. Samuti on meedias hakanud ilmuma lugusid inimestest, kes on kiirustades lasknud end Sputnikuga vaktsineerida ja keda nüüd käsitletakse müügiloa puudumise tõttu vaktsineerimatutena, kuid kes ei saa ka lähiajal lasta end tunnustatud vaktsiinidega uuesti vaktsineerida, kuna koosmõjust pole piisavalt teadmisi.

Enamik Euroopa riike ei käsitle Sputnik V kuuri läbinud inimesi vaktsiinikaitse saanutena ning ootavad WHO ja Euroopa Ravimiameti müügiluba. Eestile sarnase otsuse on teinud veel näiteks Horvaatia, Kreeka ja Küpros.

Foto: ekraanitõmmis meediaväljaandest.