Hübriidrünnaku negatiivsed sõnumid Vene meedias

06.09.2021

Leedu, Läti ja Poola vastu suunatud hübriidrünnak, millega Valgevene püüab riiki seaduslikult turistidena saabunud Lähis-Ida migrante suruda ebaseaduslikult üle Euroopa Liiru piiri, on kestnud juba kuid.

Viimase kuu jooksul on hakanud Venemaa meedias tooni võtma Leedu, Läti ja Poola suhtes senisest negatiivemad sõnumid ning jätkuvalt on teistest suurema tähelepanu all Leedu.

Vene meedias olevad sõnumid põhinevad Valgevene riiklike organisatsioonide sõnumitel ning enim tsiteeritakse Valgevene poolel rünnakuga seotud piirivalvet. Sõnumid võetakse üle piirivalve kodulehelt või sotsiaalmeediakanalitest.

Muus negatiivse fooni loomiseks avaldatud lugudest eristub selgelt kaks pealiini:

Süüdistused vägivallas
Sõnumites hakkavad silma Valgevene piirivalve poolt süüdistused migrantide suhtes kasutatava vägivalla kohta. Näiteks vahendab 30. augusti Lenta.ru Valgevene piirivalve infot, et Leedu kolleegid viskasid üle piiri teadvusetu migrandi. RuBaltic vahendas 10. augustil Valgevene piirivalve Telegrami kanalis levitatud infot, nagu oleks Leedu piirivalvurid toimetanud üle piiri teadvuseta raseda naise.

16. augustil vahendasid mitmeid Venemaa meediakanalid Valgevene sõnumit piiritsoonist leitud India ja Kuuba kodanikest, kellel olevat olnud vägivalla ja piinamise jäljed.

Eraldi sõnumina läbistas 27. augustil Venemaa meediat Valgevene piirivalve sõnum sellest, kuidas Leedu poolelt sunniti migrandid, teenistuskoertega hirmutades, üle piiri Valgevenesse. Järgmisel päeval kirjutati Venemaa meedias migrantide ebainimlike meetoditega Valgevenesse surumisest Läti kohta.

Sarnaseid Valgevene piirivalve väiteid „ebainimlike“ meetodite kasutamisest saab Venemaa meediast lugeda viimaste kuudel jooksul veel kümneid ja kümneid. Sellest on saanud Leedu, Läti ja Poola mustamise kandev telg.

Ebamõistlikud elamistingimused
Teine sagedasem sõnum, mida Venemaa meedia vahendab, räägib migrantide elamistingimustest, kus sõna saavad on migrandid ise. Näiteks kirjutasid mitmeid Venemaa meediakanalid olukorrast Rudninkai laagris tekkinud kastisüsteemist, kus migrantide seas on tekkinud rassi, rahvuse ja kodakondsuse põhjal „paremusjärjestus“. Uudises räägitakse nii duši kasutamise eest raha nõudmisest, kui ka laagris valitsevast väidetavast seksuaalsest ärakasutamisest ja prostitutsioonist.

Eraldi teemaks on kujunenud toit. Lenta.ru vahendab Iraagist pärit migrandi muret, et talle antakse kord päevas kuiva pastat ja konserve ning, et vesi lõhnavat halvasti. Selliste „intervjuude“ tootmisega paistab Venemaa meediamaastikul silma Leedu Sputnik.

Vene meedias pälvis tähelepanu ka Leedu plaan majutada külmade saabudes migrandid laagri lähedal asuvasse vangla hoonesse. See uudis sai pealkirjaks „Leedu paneb migrandid vangi“.

Negatiivne kuvand toetab Valgevene eesmärki
Ka üldises plaanis torkab Venemaa meediast silma migrantide kriisiga seonduvate negatiivsete uudiste paljusus. Näiteks kirjutatakse, et Valgevene hübriidrünnakuga tegelemine on vähendanud Leedu parteide toetust; Valgevene vastu kehtestatud sanktsioonid tõstavad sooja tootmise hinda veerandi võrra; Euroopa Komisjon keeldus Leedule piirirajatise ehitamiseks toetust andmast. Samuti saavad elavat tähelepanu erinevad uudised Euroopa ametnikest, kes juhivad tähelepanu migrantidega tegelemise vajalikkusest, mida serveeritakse kui Euroopa näpuviibutusi Läti, Leedu ja Poola suunal.

Kõigi selliste sõnumitega maalitakse Lätis, Leedust ja Poolast pilti kui inimõiguste rikkujatest olukorras, kus Valgevene on lubanud migrandid turistidena riiki ning suunanud nad siis illegaalselt edasi üle Leedu, Läti ja Poola piiri Euroopasse.