Propastopi raamatukogu: Johanna Vehkoo „Valede paljastaja käsiraamat“

17.06.2021

Juuni alguses ilmus eesti keeles Soome ajakirjaniku ja blogija Johanna Vehkoo raamat „Valede paljastaja käsiraamat“.

112-leheküljeline raamat koosneb viiest peatükist: libauudised; vandenõuteooriad; algoritmid; eksiteabe psühholoogia ja 10 näpunäidet valede paljastamiseks.

Raamat on lihtsasti kirjutatud ning lihtsalt loetav teos, mis annab hea ülevaate viimastel aastatel valeinfo levitamise ja sellega võitlemise valdkonnas toimunust. Ta kirjutab ülevaatlikult nii faktide kontrollimise mudelist, vandenõuteooriate olemusest ja toimemehhanismidest, aga ka algoritmide toimimisest ning eksiarvamustest nende suhtes.

Vehkoo raamat on hea kogum olulistest näidetest, millega viimaste aastate jooksul on valeinfo levitamist illustreeritud. Siit leiab nii näiteid Myanmarist, Makedoonia koolilastest, Donald Trumpist, Pizzagatest, deepfake näiteks saanud Nancy Pelosi videost (mis tegelikult ei ole deepfake), QAnonist, David Ickest ja paljust muust.

Vehkoo ütleb raamatu eessõnas: „Eksiteave on eelkõige ühiskondlik probleem. See õõnestab usaldust ühiskonnas ja murendab demokraatlikke protsesse. Kahjuliku teabe mõju leevendamiseks ei piisa ainult üksikisikute pingutustest, kaasama peab poliitika, majanduslikud hoovad ja seadusandluse. Probleemi lahendamiseks tuleb seda kõigepealt tunnistada.

Raamat ei klammerdu päevapoliitikasse, selle eesmärk on olla pikaajaline partner eksi-ja võltsteabe tuvastamisel ja nende vastu võitlemisel.“

Vehkoo on Soomes tuntud ajakirjanik ja valede paljastaja, kes uurinud faktikontrolli olemust Wilsoni keskuses Washingtonis ning Reutersi Instituudis Oxfordis. Ta on kirjutanud neli raamatut ning olnud ka Soome Avaliku Sõna Nõukogu liige. Samuti on Vehkoo 2015. aastast alates Soome riikliku Yleisradio „Vale paljastaja“ blogi autor.

Vehkoo raamat peaks olema soovituslik lugemine igale meediapädevusega tegelevale õpetajale ning tema õpilastele.