Google dorking – otsetee infoni

14.06.2021

Otsides eestikeelsest netiavarusest sõnapaari „google dorking“ ei tule peale mõne mobiilirakenduse või hotelli sealt eriti midagi välja ehk sellest pole eesti keeles pea üldse kirjutatud.

Google dorking või google häkkimine on mõiste, mis tähendab lisakäskude ja parameetrite sisestamisega otsingutulemuste oluliselt täpsemaks timmimist. Häkkimisega pole siin midagi pistmist. Kõik, mida kasutatakse on legaalne ning info, mis leitakse avalik. See, et dorkimisega õnnestub leida infot, mis on avalik selle üleslaadija tähelepanematusest, teadmatusest või lohakusest, on juba ise teema.

Dorkingu käsud varieeruvad erinevates otsingumootorites, nagu näiteks Google, Yandex või Bing, kuid nad on olemas iga otsingumootori jaoks ning sama loogikat saab kasutada ka Instragramis ja Twitteris.

Kolm kõige olulisemat
Sisestades kaks või enam märksõna, pakutakse meile vasteid, mis sisaldavad neid sõnu või nende eri vorme. Seades märksõnad jutumärkide vahele, saame täpsed vasted, kus on seatud märksõnad samas järjekorras ning sama kirjapildiga.

Proovi mänd käbi ja „mänd käbi“

Jutumärkide vahel võime otsida ka pikemaid fraase ning saame tulemusteks konkreetsed vasted, kus selline sõnade järjekord sees on.

Sageli hakkavad otsingu tulemusi segama märksõnaga sarnased, populaarsed tulemused. Sellistel juhtudel on mõistlik kasutada miinusmärki (-) populaarse märksõna ees, et seda tulemustest välistada.

Proovi kallas ja kallas -kaja

Vahest on märksõnadest või otsitavast fraasist teada vaid üks osa. See aga ei takista otsimist, kuna puuduva tähe, numbri või sõna fraasis saab asendada märgiga * (wildcard).

Proovi „kukkusin näoli *“

Minnes täpsemaks

Otsingumootorid otsivad veebilehtede sisule lisaks infot ka failidest ehk indekseerivad failide sisu. Google näiteks indekseerib failitüüpe nagu PDF, DOC, XLS, TXT jne.

Failitüübi määramisel tuleb märksõnale lisada filetype:PDF

Teise olulise täpsustusena võib olla vaja määrata otsingu juures veebilehe aadressi ehk teha otsingut mõne kindla veebilehe ja selle serveri piires.

Veebilehe määramisel tuleb märksõnale lisada näiteks site:tallinn.ee

Proovi näiteks „nimekiri“ filetype:xls site:ut.ee

Google dorkingu käske on kümneid ning neist saab ülevaate näiteks Wikipediast.

Foto:Ken Walton/Flickr/CC