Venemaa portaalid saavad Eestist miljoneid külastusi kuus

15.04.2021

Eestis on palju räägitud sellest, milliseid infokanaleid tarbivad venekeelsed siinsed inimesed. Eesti kanalite tarbimist analüüsivad kohalikud uuringufirmad ning Venemaa telekanalite vaadatavuse kohta tehakse regulaarselt küsitlusi.

Propastop võttis sisse vaadata Venemaa online kanalite jälgitavuse numbritesse. Kõige täpsemad numbrid Venemaa infoportaalide jälgijaskonna suuruse ja päritolu kohta on lehtedel endil ning see on üsna kiivalt hoitud saladus. Küll aga õnnestub üht-teist teada saada monitooringu ja analüüsiga tegelevate teenuste abil.

Võtsime Venemaa infoportaalide Eestist pärit külastustest ülevaate saamiseks appi selle valdkonna kaks juhtivat teenusepakkujat – Similarweb ja Alexa.

Esimene neist on 2007. aastalt Iisraelis asutatud internetianalüüsi ettevõte, mis tänaseks on kasvanud juhtivaks tegijaks selles valdkonnas. Similarwebi üheks tugevuseks on internetiliikluse mahu analüüs, mis võimaldab pakkuda ülevaadet veebilehe külastatavuse hulgast, külastajate demograafiast ja paljust muust ning võimaldab esitada konkreetseid jälgijanumbreid.

Teine teenus Alexa ehk pikema nimega Alexa Internet on 1996. aastal asutatud ning 1999. aastal Amazoni omandusse läinud veebiliikluse analüüsiga tegelev ettevõte. Alexa on tuntud veebilehtede edetabeli Alexa Ranking poolest, mis näitab jälgijaskonna statistika põhjal lehekülje paiknemist edetabelis, andes ülevaate nii globaalselt kui ka riikide kaupa.

Analüüsis kasutasime mõlema teenuse poolt pakutavat infot. Similarwebi lahendusest kogusime kokku info Venemaa veebilehtede kasutajanumbrite kohta viimase 30 päeva jooksul ning Alexa poolt lisasime iga lehe Eestist pärit külastatavuse osakaalu samal perioodil. Mõlema info puhul on tegemist teenuse aluseks oleva andmemassiivi pealt antud hinnanguga.

Vaatluse all olnud lehtede (aif.ru, Eadaily, Gazeta, Kp.ru, Lenta, Life.ru, Ntv, Rusvesna, Tvz Zezda, Vz.ru, Iz.ru, Regnum, Ren.tv, Tass.ru, Ria.ru, Smi2.ru, Inosmi) Eestist pärit külastuste kogumaht viimase 30 päeva jooksul oli hinnanguliselt 6,2 miljonit külastust. Võrdluseks näiteks oli samal perioodil Similarwebi andmete põhjal rus.delfi.ee lehekülje külastajate arv 7,8 miljonit ning rus.postimees.ee külastuste arv 5,3 miljonit.

Eesti venekeelsetest väljaannetest kirjutasime pisut pikemalt 2017. aastal ning seda saab lugeda siit.

Foto: Paul Li/Flickr/CC