Seredenkole otsitakse tähelepanu

08.04.2021

5. aprillil toimus Riigiprokuratuuri hoone ees protest märtsi alguses kinnipeetud Sergei Seredenko toetuseks.

Protesti korraldasid Propastopi lugejatele tuttava MTÜ Vene Kool Eestis ümber koondunud aktivistid, eesotsas Alisa Blintsova, Mstislav Rusakovi, Sergei Tšaulini ja Aleksei Esakoviga. Fotode järgi võib arvata, et protestist võttisa osa ligikaudu 20 inimest, kelle hulgast hakkavad silma veel Keila koolis venekeelse hariduse andmise lõpetamise vastaste aktsioonide käilakuju Oksana Post, mitmetel sama seltskonna ettevõtmistel osalenud Dmitri Kutscher ning Surematu Polgu aktivist Zoja Paljamar.

Kuigi aktsiooni promoti eelnevalt mitmetes kremlimeelsetes Facebooki gruppides ning ka Tallinnas asuva Venemaa saatkonna poolt, oli tähelepanu ettevõtmisele siiski väike.

2021. aasta alguses käivitunud Sptunik Meedia on proovinud Seredenko kinnipidamist ära kasutada tähelepanu saamiseks, kirjutades sellest erineva nurga alt lugusid ning jagades neid sotsiaalmeedias. Mõned neist on saanud kajastust ka Venemaa meediakanalites, eeskätt Eadaily portaalis.

Seredenko kinnipidamine ei ole Venemaa meedias seni suuremat kajastust saanud, kuigi igas ilmunud loos viidatakse temale kui venekeelseid Eesti inimesi esindavale inimõiguste kaitsjale.

Vähesele meediahuvile vaatamata on Seredenko kinnipidamise oma kasuks tööle rakendanud Läti endine europarlamendi saadik ja erakonna Läti Vene Liit üks juhtfiguure Miroslav Mitrofanov, kel on Seredenkoga ühised huvid venekeelse hariduse säilitamise kaudu. Samuti on Seredenko kaitseks sõna võtnud teine Läti erakond Ricibas, mille pressiteates väljendati veendumust, et tegemist on tähelepanu tõmbamise katsega, et hirmutada igat teistmoodi mõtlejat.

Venemaa Liberaaldemokraatliku Partei juht Vladimir Žirinovski lubas korraldada Moskvas asuva Eesti saatkonna juures Seredenko toetuseks meeleavalduse, kuid tänaseks info selle toimumisest puudub.

Mõned aastad tagasi oli Sergei Seredenko ühenduslüliks Eesti ja Läti venekeelse hariduse säilitamiseks korraldatavate aktsioonide vahel