Venemaa ründab Leedu-Poola koostööd

15.02.2021

INFO OPS Polska fond ja kodanikuühiskonna vastupanu keskus Res Publica avaldasid ühise ülevaate Leedu-Poola suhete vastu suunatud info- ja psühholoogilistest operatsioonidest, milles kirjeldatakse Venemaa katseid seda ühtsust lõhestada.

Raportis võetakse vaatluse alla Leedu-Poola suhete halvendamiseks loodud ja kasutatavad narratiivid, küberründed, füüslises ja virtuaalruumis toimuvad manipulatsioonid ning provokatsioonid. Samuti analüüsitakse manipulatiivsete sõnumite levitamise taktikaid ja politikute suunas tehtavaid mõjutustegevusi.

Rünnatavate valdkondadena tuuakse välja Poola ja Leedu vaheline energia ja sõjaline koostöö, poolakate olukord Leedus ja Poola valitsuse üldine nõrkus suhetes Leeduga.

Raportis kajastava materjal on kogutud 2020. aasta jooksul.

Raportis tuuakse ühe küberoperatsiooni ja provokatsiooni näitena välja 2020. aasta juulis toimunud aktsioon, kui Poola meediaväljaanded said e-kirja, milles teatati, et kinni on peetud spioneerimises kahtlustatav Leedu ohvitser. Kiri oli saadetud justkui Poola julgeolekuagentuuri ABW aadressilt. Operatsiooni toetati mitme Poola ingliskeelse meediakanali poolt, mis selle teate uudiseks vormistasid ja levima panid.

Teise näitena tuuakse välja Leedu piirivalve veebilehele toimunud sissemurdmine, mille käigus postitati sinna valeteade Poola diplomaadi kinnipidamisest, kuna ta proovis riiki tuua suurt kogust sularaha, relvi ja narkootikume.

Raporti koostamisel oli Leedu partneriks kodanikuühiskonna vastupanu keskus Res Publica. See on Vilniuses 2015. aastal loodud mittetulundusühing, mis koondab digitaalse vastupanuvõimega tegelevaid vabatahtlike.

Poola partneriks on Info OPS Polska fond, mis tegeleb inforuumi turvalisust suurendavate algatustega, pöörates tähelepanu valeinfo ja propaganda levitamise paljastamisele ning sotsiaalse sahkerdamise ja kübermanipulatsioonide juhtumitele.