Propagandaportaal Sputnik tulemas Eestisse tagasi

04.02.2021

Teisipäeva lõunal avaldas RIA Novosti uudise Eestis käivitatud uudisteportaalist sputnikmeedia.ee, mille loojaks on kunagise Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva (Tšerõševa). Lugu põhineb Cherysheva facebookipostitusel, milles lubatakse seista idanaabriga heanaaberlike suhete ja ajaloolise tõe eest ning seda eriti Teise maailmasõja kontekstis.

Postituses antakse ka teada, et portaali tegevust toetab Välismaal Elavate Venemaa Kaasmaalaste Õiguskaitse- ja Toetusfond (pravfond.ru).

Kuigi uue infoportaali nimetus on Sputnik Meedia, näehb leht välja nagu iga teine RT Sputnikute võrgu kanal. Kasutusel on ka üldtuntud Sputniku logo, millele on lisatud sõna “meedia”. Sellise kaubamärgi registreerimiseks on 15.10.2020 esitatud taotlus Patendiametile.

Lehekülje domeen on registreeritud MTÜ SprutMeedia nimele, mis on asutatud 24. novembril 2020.
MTÜ juhatusse kuuluvad Sputnik Eesti endine peatoimetaja Elena Cherysheva ja kinnisvaraga tegelev Mati-Dmitri Terestal. MTÜ on registreeritud Tallinnas aadressile Paavli 1. Seal tegutses ka endine Sputnik Eesti ning asus selle pressikeskus.

Terestal, kes on ka Prisma Kinnisvarad OÜ maaklerite nimekirjas, eksisteerib veel mitme organisatsiooni juhatuses. Näiteks on ta ainuke juhatuse liige Sprut Meedia OÜ juures, mis on registreeritud samuti aadressile Paavli 1. OÜ on 2020. aastal kandnud nime ProfitFarm OÜ ning oli enne seda, 2019. aastal ProfitFarm UÜ (usaldusühing).

Veel on Mati-Dmitri Terestal näiteks ka RAtechnology OÜ juhatuse liige. Selle OÜ juhatusse kuuluvad veel Eesti isikukoodita ehk kodakondsuseta Vitaliy Churov ja Vladimir Timofeev. Osaühing on aastal 2020 kandnud nime Ubernaut OÜ ning aastal 2019 oli see veel Ubernaut UÜ (usaldusühing). Firma kontaktandmete hulgast leiab jätkuvalt organisatsioonide loomisega tegeleva Wasp Project OÜ e-maili mailto:[email protected].

Kui otsida Mati-Dmitri Terestali nime otsingumootoritest, hakkab silma 2018. aastal ilmunud stena.ee poolt vahendatud Sputniku artikkel Tallinnat külastanud purjelaevadest Mir ja Sedov. Nende Tallinna visiitidest oleme kirjutanud ka Propastopis.

Purjelaevade reportaaži juurest leiab lõigu koos fotoga, kus ettevõtja Mati-Dmitri Terestali meenutab Miri pardal veedetud aega aastatest, mil ta õppis Tallinna Merekoolis.

Sputnik Eesti peatas aadressil sputnik-news.ee oma tegevuse Dmitri Kisseljovile seatud sanktsioonide tõttu 2020. aasta jaanuaris.

Fotod: ekraanitõmmised kodulehtedelt