28.01.2021
Avaldame autori ja väljaande nõusolekul 15. jaanuaril Global Investigative Journalism Networki (GIJN) lehel ilmunud Rowan Philipi artikli täistõlke.
Kell 14:00 kolmapäeval, 6. jaanuaril, kui uuriva mittetulundusühingu Bellingcat ajakirjanikud nägid telepilte USA Kapitooliumi hoonesse tungivatest mässulistest ja Trumpi toetajatest, hakkasid nad jagama kiireloomulisi sõnumeid oma Slacki kanalil (näiteks nagu „kohe videoid salvestama”).
Vanemuurija Giancarlo Fiorella sisestas Toronto kodus ühel arvutiekraanil Tweet Decki rakendusse võtmesõnad ja protestiürituste Twitteri nimekirjad ning seadis üles oma töölaual veel kaks ekraani, ühe teleuudistega ja teise sotsiaalmeedia otseülekanneteks. Samal ajal alustasid pool tosinat kolleegi, nagu Charlotte Godart, Aric Toler ja Bellingcati asutaja Eliot Higgins eraldiseisvat,sündmuskohalt pärit postituste ja videote otsingut Facebookis, Instagramis ja muudes platvormides. Fiorella sõnul suutsid nad jälgida isegi Kapitooliumi sees toimuvat ja saada kätte osa otseülekannetest, sealhulgas osa sellest, mida voogedastas valge natsionalistlik aktivist hüüdnimega “Baked Alaska” Dlive.tv rakenduses.
Nad pidid tegutsema kiiresti, sest oli teada, et mässulised, kes toimuvat salvestavad ja jagavad, saavad peagi aru oma seotusest tõsiste kuritegudega ja hakkavad klippe kustutama. President Donald Trump kutsus toetajaid Kapitooliumile kohale minema, kuid hoone vägivaldne ülevõtmine lõppes paraku viie inimese surma ja kümnete politseinike vigastamistega ja Ameerika riigi seadusandlikku asutuse rüüstamisega, kuna see oli kinnitanud Joseph Bideni valimistulemust.
Lisaks Bellingcatile asus USA Kapitooliumi rünnaku käigus tegutsema terve armee netihuvilisi. Torontos asuva Citizen Labi ja Tšehhi andmearhiivi Intelligence X avalike allikate eksperdid arhiveerisid kiiresti materjale – mõned kasutasid ka sotsiaalmeedias automatiseeritud infokorje programme. Tõenäoliselt laaditi suurim osa infost Redditi platvormi kaudu Uus-Meremaal asuvasse pilvesalvestusteenusesse MEGA
Ühise tegutsemise tulemusena on säilinud tohutu hulk tõendeid, mis aitavad tuvastada vägivallatsejaid ja ohvreid, mõista ajaloolist tragöödiat, abistada õiguskaitsjaid ja purustada valedel põhinevaid lugusid – näiteks parempoolse meedia pingutusi sündmusi näidata kui vasakpoolselt meelestatud sissetungijate poolt korraldatud provokatsiooni.
Arhiivide loomisel kasutasid kodanikuajakirjanduse uurijad mitmesuguseid vahendeid mässajate tausta tuvastamiseks ja uurimiseks. Selgus, et mässajate esirinnas olid paremäärmuslikud aktivistid, valge rassi ülemvõimu uskujad ja põhimõttekindlad Trumpi toetajad, sealhulgas murettekitav arv neid, kes on sõjaväe ja korrakaitse taustaga. Nende leidmiseks kaevuti sotsiaalmeediasse, videoklippidesse, uudistekontodesse ja paremäärmuslike sümbolite andmebaasidesse. Mõned uurijad, nagu ka FBI, võtsid kasutusele näotuvastustarkvara.
GIJN-i liikmel Bellingcatil oli hea lähtekoht massirahutusesse süvenemiseks. Hollandis asuv avatud allikate põhjal uurimistele keskendunud ülemaailmse võrgustikuga rühmitus on pälvinud rahvusvahelise tunnustuse raskete lugude lahendamisel, milleks on näiteks Venemaa raketiga Malaysia Airlinesi lennu allatulistamine, keemiarelvade rünnakud tsiviilelanike vastu Süürias, aga ka Venemaa teisitimõtlejate – viimati opositsiooni juhi Aleksei Navalnõi – mürgitamine.
Rahutuste õhtul nägi uurija Fiorella, kuidas pilt “zip ties guy” mässajast, keda märgati Kapitooliumis valgete plastikust käeraudadega – kadus, kuna mehe Facebooki konto kustutati ootamatult. Kuid selleks ajaks oli ta juba saanud palju muid andmeid lehelt tallele panna.
Bellingcat’i meeskond koostas Exceli tabeli, kuhu nad paigutasid lingid sündmuskohalt saadud 260 tõestatud näitega – mõnede all kümneid pilte – ja kasutasid videote salvestamiseks vabavara, näiteks Twitter Video Downloader. Jätkuvalt vaja veel kontrollida umbes 250 faili tõesust. Fiorella sõnul oli märksõna “Capitol” postitustes nii levinud, et ta ei vaevunud isegi kasutama TweetDecki poolt pakutavat geograafilise asukoha otsingut, ehkki tema sõnul kasutasid teised uurijad tõenäoliselt seda märksõna, et otsingute tulemusi kitsendada.
Meeskond kutsus ka kõiki teisi üles jagama oma pilte otse netis üles seatud kausta ja lõi veebivormi nende õigsuse kontrollimiseks.
„Olen olnud Bellingcatis kaks aastat ja see sündmus on pälvinud suurima vastukaja, mida siiani näinud olen. Tavalised inimesed saadavad materjale ja küsivad: “Kuidas ma saan aidata?” ütleb Fiorella. “Jah, on olemas Pythoni skriptid ja ka võimekaid näotuvastuse tööriistu, aga kui sa lihtsalt tead, kuidas linke kopeerida — Control-C ja Control-V – ning oskad loovalt mõelda märksõnadele, mida inimesed tõenäoliselt kasutavad uudiste jagamisel, võib igaüks aidata ja oma panuse anda.”
Mõne päeva jooksul avaldas Bellingcati meeskond üksikasjaliku ülevaate, kuidas ühe naise, õhuväe veterani Ashli Babbitti, toetus endisele demokraatlikule presidendile Barack Obamale oli muutunud Donald Trumpi toetamiseks, mis tähendas lõpuks osalemist Kapitooliumi vägivaldses ülestõusus, kus teda tulistati ja ta elu kaotas.
BBC Africa Eye juures avalike allikate analüüsi tegev Bertram Hill ütleb, et interneti kiire skaneerimine ja Bellingcati poolt kasutatav arhiveerimismudel, kus iga meeskonnaliige oli määratud erinevate platvormide juurde, oli juba osutunud tõhusaks Aafrika vägivaldsete avalike sündmuste uurimisel. Hill ise on välja töötanud 200 avalike allikate ja digiuuringute rakendust, mida kasutati eelkõige Aafrika uurivate ajakirjanike poolt.
Samas ütleb Hill, et võimalusel on ette planeerimine endiselt ülioluline.
“Ideaalis on sul vaja tähusat monitoorimise plaan, et teada ette, millised kontod on sündmuse ilmumisel olulised ja millised kasutajad üritusel osalevad, isegi kui nad on negatiivsed tegelased,” selgitab ta. „Mulle meeldib kustutada TweetDeck tühjaks ja alustada uus veerg, mis põhineb ainult toimuval sündmusel ning kus on olulised fraasid, tõenäolised kasutajanimed ja vajalikud twitterilistid, nii et midagi ei jääks kahe silma vahele.”
Fiorella ja Hill andsid kümme näpunäidet ja tehnikat, mida nad kasutavad selliste vägivaldsete avalike sündmuste dokumenteerimiseks, nagu olid rahutused Kapitooliumil.
Fiorella sõnul tegeles meeskond ka visuaalse ekspertiisi liiniga, milles rünnati kahte politseinikku Kapitooliumi läänepoolse ukse juures. Nad loobusid projektist, kui nägid The New York Timesi visuaalsete uurimiste meeskonna juba tehtud tõeliselt suurepärast tööd.
Lisaks mitmete erienvate kaameranurkade alt nähtud sündmuste põhjal koostatud detailsele ajajoonele, töötas Bellingcat’i meeskond Fiorella sõnul välja ka reageerimisplaane ja crowdsourcing võimekust paremäärmuslike rühmituste võimaliku teise rünnaku jaoks Joe Bideni ametisse vannutamise ajaks 20. jaanuaril.
FBI on hoiatanud relvastatud rühmituste võimalike uute protestide eest kõigis USA 50 osariigi pealinnades. Fiorella sõnul annavad Bellingcati eksperdid samasuguseid hoiatusi: „Arutame 20.jaanuari võimalikke sündmusi ning oleme seekord nendeks valmis.”