Käivitus uus faktikontrolliportaal Klikisäästja

21.01.2021

Propastop on mitme aasta jooksul korduvalt kirjutanud sõltumatu faktikontrolli vajadusest. Sel nädalal käivitus uus faktikontrolli algatus Klikisäästja, mille vedajaks on Eesti Väitlusseltsist ja Postimehe faktikontrollist tuttav Herman Kelomees.

Lehekülje tutvustuses öeldakse, et Klikisäästja faktikontrolli- ja uudisteportaal on Eesti ühiskondliku arutelu valvekoer, mida hoiab töös Levila. „Hoiame silma peal nii poliitikutel, meedial kui ka suurema levikuga valedel sotsiaalmeedias. Meie eeskujudeks on mitmed faktikontrollisaidid, näiteks Politifact ja Snopes USA-s, Faktisk Norras ja Faktabaari Soomes. Avaldame nii faktikontrolle kui ka uudiseid, analüüse, arvamuslugusid ja muud sisu, mis aitavad mõista inforuumi, mis koosneb läbisegi tõest, valeinfost, desinformatsioonist ja propagandast.“

Sõltumatu faktikontrolli käivitaja Herman Kelomehe sõnul on eeskätt faktikontrollimisele keskenduvaid väljandeid maailmas üksjagu, peamiselt on need tekkinud viimasel kümnendil. “Kui nii Soomes kui ka Lätis on need olemas, siis miks mitte ka Eestis? Meie eesmärk on mitte lihtsalt kirjutada reageerivaid faktikontrolle, vaid areng faktikontrolliväljaandena. See tähendab erinevate püsirubriikide üleval pidamist, võimekate kaasautorite tööde avaldamist ning ka faktikontrollidest välja kasvanud uurivate lugudega põhjalikumalt tegelemist.”

Levila juhtfiguuri Daniel Vaarik ütleb, et Levila on algusest peale faktikontrollist huvitatud olnud, oleme suhelnud näiteks üliõpilastega, kes seda teevad ja mõelnud, kuidas seda Eestis rohkem oleks. „Lõpuks tuli Herman huvitava mõttega teha seda Klikisäästja kaudu. Loodame tulevikus ka Levilale siit lugusid leida, kuid sait on avatud koostööks kõigile, kes tahavad Klikisäästja tehtud faktikontrollile näiteks viidata.“

Sõltumatu faktikontrolli teema on Propastopi toimetusele südamelähedane. 2017. aasta detsembris küsisime, et kes oleks Eestis kõige kohasem sellist faktikontrolliüksust looma? Üksikute ajakirjandusväljaannete asemel tundub Propastopile, et parimaks lahenduseks siin olekski Eesti Ajalehtede Liit ise. Seega võiks just Mart Raudsaare juhitav  organisatsioon moodustada selle meediakanaleid koondava üksuse juurde libauudistega võitlemisega tegelev rakukese. Sellisena on faktikontroll kõige neutraalsem ja vabam iga konkreetse meediagrupi erahuvidest.

2018. kirjutasime põhjalikuma ülevaate faktikontrolli katsetustest Euroopas ning leidsime, et igapäevase faktikontrolliga tegelevaid ettevõtmisi saab jagada suures plaanis kaheks – ühed tegelevad kõikvõimalike libauudiste ja pettuste avastamise ning paljastamisega, teised aga keskenduvad poliitikute väljaütlemiste kontrollimisele ja eksimuste avaldamisele.

Möödunud aasta suvel võtsime põhjalikuma vaatluse alla metoodikad, kuidas üks faktikontroll saaks sõltumatult ja tasakaalustatult tegutseda. Põhjalikumal uurimisel selgus, et suur osa faktikontrollijatest on liitunud 2015. aastal Poynteri Instituudi juures käivitunud Rahvusvahelise Faktikontrolli Võrgustikuga (IFCN), millest tänaseks on saanud juhtiv faktikontrollijaid koondav ettevõtmine.

IFCN tegeleb faktikontrolli kvaliteedi hoidmise ja arendamisega, pakub võrgustiku liikmetele koolitusi, jagab toetusi, annab välja nädalakirja, korraldab faktikontrollijate konverentsi “Global Fact”, tähistadab 2. aprillil rahvusvahelist faktikontrolli päeva ja palju muud.

Nendest põhimõtetest lähtub ka Klikisäästja.

Propastop soovib uuele algatusele tuult tiibadesse!