ERR jälle propaganda teenistuses, seekord ohvrina

19.11.2020

Oktoobris nägi ilmavalgust Facebooki leht pealkirjaga „ERRor – новости эстонской госпропаганды“ ehk Eesti riikliku propaganda uudised, mille tagant võib märgata kremlimeelse Allan Hantsomi kõrvu.

Leht alustas tegevust 13. oktoobril ning on tänaseks kogunud 45 laikijat. Jälgijate arvuks on kogunenud 52.

Lehel avaldatakse ekraanitõmmiseid ERRi venekeelsest portaalist, millele lisatakse halvustav, irooniline või vaatenurka raamistav kommentaar.

Postituste teemad on enamjaolt poliitilised, kus teritatakse hambaid Eesti poliitikute ja nende väljaütlemiste kallal. Sekka leiab ironiseerimist muudel, ERRis päevakajalistel teemadel avaldatud uudiste üle. ERRoris saavad „pihta“ Reinsalu, Ratas, Kallas, Helmed, Seeder ja teised.

Näiteks uudise kuvatõmmise juures, mis räägib Eesti poolt ÜRO Julgeolekunõukogus algatatud Valgevene küsimuse arutelust on kommentaar „Imelik, alles eile andis Reinsalu nõu, mitte toppida nina USA asjadesse, vaid tegeleda Eesti omadega ja nüüd äkki püüab ta toppida nina iseseisva Valgevene asjadesse.“

Kuvatõmmis ERRi uudisest, kus Arkadi Popov ütleb, et koroonavaktsiin võib saabuda 2021. aasta esimeses pooles on aga varustatud kommentaariga „Kes toimetab midagi, sinine võlur helikopterilt või mis? Eesti võimud lükkavad Venemaa vaktsiini põhimõtteliselt tagasi ja sellest, millest Popov räägib, ja mille eest on juba „makstud“, pole veel jälgegi.“

Lehekülg on küll anonüümne, kuid selle tagant võib näha Propastopi lugejatele tuttava Allan Hantsomi „kõrvu“. Nimelt käivitati lehekülg 13. oktoobril, 16. oktoobril jagas Allan Hantsom FB grupis „Наш дом Эстония“ postitust, mille sisuks oli ekraanitõmmis portaali UuedUudised automaattõlkega vene keelde tõlgitud artiklist“ Rahvas tervitab Taavi Rõivase poliitikast lahkumist: „Rotid põgenevad uppuvalt laevalt!““.

9. novembrist alustas Hantsom ERRori postituste jagamist FB grupis „Новости Эстонии“ ning sellest päevast alates jagab ta FB lehe uudiseid mõlemas grupis. Hantsom on ka ainuke, kes ERRori postitusi mujal gruppides jagab.

Aktiivsemat postituste jagajatena oma seintel paistavad silma Marina Vorontsova, Nadežda Palkovs-Filatova ja Galina Azeva, kellest viimane on ka grupi „Новости Эстонии“ aktiivne kaasautor. Lisaks on ta ERRor lehe esimese postituse ainuke laikija. Grupist Новости Эстонии kirjutasime pikemalt 2020. aasta juunis.

Lehekülje „ERRor – новости эстонской госпропаганды“ esimeste päevade postituste jagajate seast hakkavad silma mitmed libakonto tuunustega kontod nagu näiteks Viktoria Karaseva või Jevgeni Andzhans.

ERRi materjali kasutamisest kremlimeelsete FB lehekülgede sisuga täitmisel kirjutasime juunis. Selle valguses tundub uus propagandaalgatus, mis otseselt püüab end siduda ERRi mainega, tunduvalt tähelepanuväärsem.

Foto: ekraanitõmmis FB leheküljest