Metsavendade mälestuskivi Kremli meedia hambus

20.08.2020

15. augustil avati Saaremal Luulupe külas mälestuskivi metsavend Elmar Ilbile ja tema salgale. Sündmusest saab ülevaate ERR video ja Saarte Hääle artikli põhjal.

Uudisele reageeris Kremli meedia, mis on järgnevatel päevadel avaldanud kivist ja metsavendadest mitmeid tekste ja ERR materjalil põhinevaid videolugusid. (Otseviited TV Zvezda, TASSi, EAdaily, TVRen, Vesti  lugudele leiab monitooringuroboti Propamon lehelt 16.-19. augusti viidete seast.)

Kõik kajastused asetavad teema Eestit süüdistavasse konteksti. Hurjutavas toonis võttis sõna ka Venemaa saatkond Eestis, millest on saanud mälestusmärkidest lähtuvate propagandarünnakute peamisi õhutajaid.

Kooskõlas Kremli propagandanarratiividega kujutatakse juhtumit ühekülgselt natsismi heroiseerimisena ja Eesti-poolse püüdega ajalugu võltsida. Esitatakse mitmeid valeväiteid, näiteks nimetatakse metsavendi natside käsilasteks või siis teatatakse, et metsa mindi, kuna kardeti karistust Saksa okupatsiooni ajal sooritatud kuritegude eest. Metsavendi kujutatakse terroristide ning kurjategijatena ja jäetakse avamata liikumise tegelik olemus, vastupanuvõitlus Nõukogude okupatsiooni vastu. Väidetakse allikatele viitamata, et metsavennad tapsid Eestis umbes tuhat inimest, jäetakse mulje, nagu oleks kõik hukkunud rahulikud elanikud.

Eesti meedia on mälestuskiviga seonduvat kajastanud tasakaalukalt, tuues välja metsavendade kangelaslikkuse, samas ka Elmar Ilbi tegude vastuolulise poole.

Metsavennad on olnud ka varem Kremli-poolsete propagandarünnakute teemaks. 2017. aastal oli selleks NATO poolt toodetud lühifilm, 2018. aastal aga rivilaul Eesti kaitseväes.

Lisalugemiseks sobib Kadi Miku magistritöö metsavendade kujutamisest Nõukogude propagandas.

Pildid: kuvatõmmised loos viidatud uudistest.