Kreml valmistub piirama Balti meediakanaleid

27.07.2020

Riigiduuma juures tegutsev välise sekkumise juhtumite uurimise komisjon andis juuli keskel välisministeeriumile üle materjalid ja info Balti riikide meediakanalite kohta, kuidas need levitavad Venemaa jaoks kahjulikku infot.

Komisjoni esimees Vassili Piskarev ütles, et nad tuvastasid mitmeid juhtumeid, kuidas Balti riikide meediakanaleid kasutatakse selleks, et levitada narkopropagandat ja julgustada Venemaa noori osalema massirahutustes ja teistes seaduserikkumistes.

Piskarev usub, et Venemaa välisministeerium võtab komisjoni kogutud materjale arvesse ning töötab välja Balti riikide meedia hävitava mõju vastu lahenduse, mis kaitseks ka Venemaa piiriäärseid alasid.

Ta lisas ka, et Eesti, Läti ja Leedu ebaseaduslik tegevus RT kanalite sulgemisel ei saa jääda vastuseta.

Piskarevi avaldus on jätk juuli alguses föderatsiooninõukogu infopoliitika ja meediasuhete ajutise komisjoni poolt välisministeeriumile saadetud üleskutsele, töötada välja vastumeetmed Lätis ja Leedus RT kanalite piiramisele ning Eesti Sputniku ümber toimuvale. Pisarev, ega ka välisministeerium ei ole seni avaldanud plaani detaile, ei meediakanalite nimekirja, ega ka seda, kuidas see tehniliselt võiks teoks saada.

Hetkel erinevate komisjonide poolt avalduste ja välisministeeriumile suunatud üleskutsete tegemise faasis olev protsess on oma olemuselt kummaline, kuivõrd Balti riikide meediakanalid pole Venemaal ülearu populaarsed ning ka nende leviku piiramine on tehniliselt keerukas. Küll aga aitaks Balti meediakanalitest musta nimekirja loomine suurendada nende populaarsust Venemaal.

Must, ega valge nimekiri pole iseeneses midagi uut. Propastop on loonud nii Venemaa kanalite musta nimekirja, pälvides sellega sealse meedia tähelepanu ning koostanud vastukaaluks ka venekeelsete kanalite valge nimekirja, millest võib leida omale sobiva, kallutamata uudisteallika.

Tõenäoliselt on Propastop mitmete Sputniku vastu suunatud aktsioonide tõttu ka üks Kremli musta nimekirja lisatav kanal.

Foto: Marc Biarnès/Flickr/CC