Venemaa küberturvafirma teeb kampaaniat Balti riikides

18.06.2020

Juuni keskpaigas kirjutas Euroopa Poliitikauuringute Keskus CEPA Venemaalt pärit küberturvalisuse firma Kaspersky PR-kampaaniatest Balti riikides.

Märtsis avaldas Leedu rahvusringhäälingu portaal LRT onlineturvalisusele keskendunud artiklitesarja, milles kasutati eksperdina Kaspersky spetsialiste, kelle näpunäiteid ja tsitaate lood sisaldasid. Väljaande peatoimetaja tunnistas tagantjärgi, et selline artiklitesari oli viga, millest nüüdseks on õpitud. Ta viitas noorele ajakirjanikule, kes oli osava suhtekorralduse lõksu langenud.

Aprillis avaldas Läti Delfi arvamusartikli Kaspersky firma loojalt Jevgeni Kasperskilt, kes kutsus üles arste ja meditsiiniorganisatsioone võtma kuueks kuuks tasuta kasutusele covid-19 eripaketi.

Möödunud aasta detsembris avaldas Läti Delfi Kaspersky reklaamikampaania, milles oli kasutatud kohalikke suunamudijaid.

Kaspersky tarkava kasutamine on viimastel aastatel tekitanud hulga küsitavusi. 2017. aastal keelas riigisektoris selle firma toodete kasutamise USA, aasta hiljem tegi seda Holland. Soovitusi Kaspersky tarkvara mitte kasutada on andnud ka Ühendkuningriik, aga ka näiteks Leedu.

Eestis ei ole riigiasutustes Kaspersky toodete kasutamise kohta piiravaid soovitusi avalikult antud.

Kaspersky on 1997. aastal Venemaal asutatud viirusetõrjetarkvara firma, mille asutajat, Jevgeni Kasperskit on Venemaa president nimetanud Elon Muski võrdkujuks Venemaal.

Aeg-ajalt kerkib esile arutelusid Venemaalt pärit tarkvara turvalisuse ja nende poolt kogutavate andmete kasutamise kohta. Jätkuvalt tekitab küsimusi turvalisuse osas näiteks Yandex, mida on sarnaselt Kaspersky tarkvarale otseselt riigiametnikel ja asutustel keelatud või soovitatud  mitte kasutada.

Foto:  Sergey Galyonkin/Flickr/CC