Koroonaperiood tõstis vastupanuvõimet valeinfole

04.06.2020

Koroonapandeemia, mis pani levima palju valeinfot, pooltõdesid ja vandenõuteooriaid on tagantjärgi vaadates olnud oluline periood inimeste teadlikkuse tõstmisel infomanipulatsioonidest. Kahe kuu jooksul kirjutati infomanipulatsioonide teemadel korraga rohkem, kui mitmel eelneval aastal kokku.

Teadmine valeinfo ja vandenõuteooriate ohtlikkusest ja nende märkamise oskus jõudis selle kahe kuuga pea iga inimese teadvusesse ja tähelepanu alla.

Need kaks koroonakuud tekitasid juurde uusi valeinfo vastu võitlemise algatusi, hulgaliselt artikleid, raadiosaateid, podcaste, analüüse ja raporteid ning ka videokonverentse ja arutelusid postitati ennenägematul hulgal.

Järgnevalt pisike valik sel perioodil avaldatud materjalides.

Delfi ja Debunk.eu käivitasid eriprojekti “Valeinfo: paljastatud”, mis keskendub valeinfo avastamisele ja ümberlükkamisele. Seda tehakse nii Delfi keskkonnas ilmuvate artiklitega, kui ka podcastina, millest seni on ilmunud kaks saadet.

Ettevõtmisega paljastatakse nii globaalset, kui ka ainult Eestiga seotud valeinfot. Näiteks on juba ilmunud lood 5G vastaste tegevusest Eestis, siin levivatest vandenõuteooriaid levitavatest netidokumentaalidest, aga ka kremlimeelsete tegemistest Facebookis.

Valeuudistest ja valeinfo mõiste muutumisest kirjutas mais ka Tartu Ülikooli veebiajakiri „Peegel“, kus Signe Ivask võtab vaadelda valeinfo olemust ja selle muutumist aja jooksul.

ERRi Novaator avaldas mai lõpus artikli, milles kajastatakse Carnegie Melloni Ülikooli uuringut sellest, kuidas inimesed kipuvad grupiviisiliselt valet tõeks tunnistama.

Postimees avaldas mai keskpaigas kaks lugu sellest, kuidas paremäärmuslased on Saksamaal koroonameeleavaldused enda kontrolli alla võtnud ning kuidas pandeemia varjus levib vihakõne ja propaganda.

Tähelepanuväärne on ka aprilli lõpus Postimehes avaldatud intervjuu satiiriväljaande Lugejakiri.ee loojaga.

Riias asuv NATO strateegilise kommunikatsiooni oivakeskus korraldas koroonaperioodil rea videokonverentse ning avaldas riiulitäie raporteid, mis kõik keskendusid infomanipulatsioonidele ning mõjutustegevusele.

Aprillis ilmus raport infomanipulatsioonidest lühisõnumiplatvormides. Mais avaldati robotrollingu teine raport, mis käsitleb sotsiaalmeediakeskkondades toimuvaid NATO-teemalisi infomanipulatsioone Balti riikides ja Poolas. Samuti nägi ilmavalgust mitu analüüsi mõjutuskampaaniatest Aasias ja Balkanil ning videoarutelusid nendest.

Euroopa Poliitikauuringute Keskus CEPA vahetas kevadel välja presidendi ning on nüüdseks saanud sisse uue hoo. Koroonaperioodil avaldas keskus mitmeid raporteid, ülevaateid ja analüüse ning tegi ka hulgaliselt videoülekandeid ja -arutelusid. Näiteks ilmus mai alguses videointervjuu Kersti Kaljulaidiga, milles teemadeks valeinfoga võitlemine, e-riigi teenused ja valitsemine ning küberturvalisus. Thomas Kenti sulest ilmus aprilli lõpus analüüs Venemaa infooperatsioonidele vastu seismisest ja sellest, kui kaugele minna vastutegevustes. Mai keskpaigas korraldas CEPA videokonverentsi populismi globaalsest levikust ning sellega võitlemisest. Mai lõpus aga ilmus artikkel netihaldjate tegevusest Tšehhis. Eraldi lugemist väärib ka ülevaade Leedu tegevusest Taiwani toetmisel.

Mai alguses avaldas Brookings põhjaliku ülevaate krüpteeritud sõnumirakenduste kasutamisest propaganda levitamisel.

Aprilli lõpus ilmus Kaasaegse Sõja Instituudi veebilehel artikkel Balti riikide panusest Venemaa vaenuliku tegevuse tuvastamisel ja analüüsil.

Põneva lugemise koroonapaanikast ja selle tuules tumeveebis levima hakanud vaktsiini ja ravimiärist avaldas tumeveebi analüüsile keskendunud DarkOwl.

Lugemist vääriva analüüsi sellest, kuidas Hiina levitas Twitteris libakontode ja bottide kaudu koroonateemalist propagandat, avaldas märtsi lõpus uuriv väljaanne ProPublica.

Uuriva ajakirjanduse lipulaeval Bellingcat on koroonaperioodil jagunud uurimistegevusele lisaks aega ka uute juhendmaterjalide avaldamiseks. Näiteks on nad ilmutanud juhendi sellest, kuidas kasutada uurimistöös tagurpidi pildiotsingut, milliste tööriistadega tuvastada valeinfot või kuidas uurida TikToki keskkonda.

Leedus tegutsev Civic Resilience Initiative (CRI) avaldas mai keskpaigas videoarutelu tööriistadest ja tehnikatest, kuidas võidelda valeinformatsiooniga.

Tähelepanuväärse artikli koroonaviirusest ja valeinfost selle ümber on mai keskpaigas avaldanud  ABC Newsi blogi FiveThirtyEight.

Fotod: ekraanitõmmised kajastustest