Levib libauudis: Sinimägedes õhiti SS-diviisi monument?

14.05.2020

Mõned päevad enne 9. maid ilmus Venemaa väheolulisel uudistelehel lugu sellest, kuidas Sinimägedes lasti õhku 20. relvagrenaderide SS-diviisi mälestuskivi. Tegemist on 100% väljamõeldisega.

Vähetähtsal uudistelehel tula.su avaldatud uudise juures oli kasutatud fotot kunagisest Lihula monumendist, millel Saksa sõjaväemundris mees.

Tekstis öeldakse, et Eesti parlamendi hinnangul on tegemist Venemaa Föderatsiooni Föderaalse Julgeolekuteenistuse FSB ja Venemaa kaitseministeeriumi poolt korraldatud plahvatusega, mis oli ajastatud Pronkssõduri teisaldamise 13. aastapäevale ning „Nõukogude okupatsiooni alguse“ 75. aastapäevale.

Lisaks kirjeldatakse, kuidas plahvatus oli sedavõrd tugev, et lõhkus mitme maja aknad ning mälestusmärgi tükid kriimustasid lähedal asuvat Vabadussõja monumenti.

Libauudis mõnelt ebaolulisel Venemaa uudistelehel ei peaks pälvima suuremat tähelepanu, kuid materjal hakkas 9. mail ilmuma Eesti venekeelsetesse Facebooki gruppidesse ning kogus seal arvestatava hulga jagamisi ja kommentaare. Näiteks on seda jagatud nimevahetuse läbi teinud Новости Эстонии grupis, mis enne kandis nime Rahva Seadus.

Uudist on jagatud hulgaliselt ka Eestiga mitte seotud Facebooki gruppides, kogudes kokku ligikaudu 1000 jagamist ja 10 000 reaktsiooni. Mitmest grupis on postitus tänaseks kustutatud.

Foto: ekraanitõmmis Facebookist