Kremli seostega aktivistid taastoovad Stalinit heategevuse varjus

30.04.2020

Facebookis hakkas silma postitus, mille juures oli video Stalini pildiga dressipluusist ning jutt käis selle müümisest. Postitust lugedes selgus, et on käivitatud uus projekt „Вдохни жизнь“ (Puhu elu sisse), kogumaks raha vähihaigete toetusfondile „Kingitud Elu“.

Algatuse on käivitanud Propastopi lugejatele tuttav FB lehekülg Aera Vulgaris ning selle üks juhtfiguure Stanislav Pupkevitš. Projektiga trükitakse kasutatud riietele Aera Vulgarise logo ja mõni mõte või sõnademäng ning pannakse siis müüki.

Üheks esimeseks AV disainitud tooteks oli must dressipluus, millel seljal suur Stalini kujutis ning kõrval kiri „Сталина на Вас нет, а на мне есть!“. Tegemist on venekeelses kõnepruugis kõva käe ihalust väljendava ütlusega, mida on keeruline Eesti keelde ümber panna.

AV annab postituses teada, et see ja teised sarnased riided pannakse müüki ning raha kogutakse heategevuslikul eesmärgil. Esimeseks toetusobjektiks on valitud Eesti heategevusfond „Kingitud Elu“.

Selliselt disainitud pusa eesmärk jääb segaseks ning veel küsitavam on kampaaniaga heategevusele toetuse kogumine. Hetkel on kampaania üleval nii Facebookis, kui ka Instagramis ning hastagide kaudu seotud nii Kingitud Elu fondiga, vähiraviga, kui ka koroonaviiruse ja covid-19ga.

Propastopi hinnangul on tegemist järjekordse sooviga tekitada skandaal, saada tähelepanu ning legitimeerida kremlimeelseid suundumusi. Hetkel on selle kattevarjuks valitud heategevus, millele raha kogumine peaks õigustama igasugused kahtlased võtted.

Eelmisest Pupkevitši ettevõtmisest loe pikemalt siit.