Levib eestikeelne video, mis levitab koroonakriisist valeväiteid

07.04.2020

6. aprilli avaldas lameda maa teooria „maaletooja“ Telegram Saksamaalt pärit vabakutselise ajakirjaniku Billy Sixi eestikeelsete subtiitritega video. Klipp levitab valeväiteid, pooltõdesid ning üritab veenda vaatajaid koroonaviiruse ebaolulisuses.

Video avaldati 6. aprilli ning on ööpäevaga kogunud ligikaudu 50 000 vaatamist. Suur vaatajate arv on ka põhjuseks, miks Propastop sellele videole tähelepanu pöörab.

Video algab kaadritega tühjast haiglast, mis peaks autori sõnul olema täis koroonaviirusega patsiente. Tegelikkuses on lõik filmitud haiglakompleksi kampuses, kus ei tegeleta koroonaviiruse ega patsientide ravimisega. Samuti on videos lõik vaikelust teises hoones, mis faktikontrolli tulemusena samuti osutub koroonaviirusega tegeleva haigla kõrvaliseks osaks.

Videosse on pikitud lõike intervjuudest erinevate persoonidega, kelle sõnum kinnitab autori veendumust, et koroonaviiruse näol on tegemist poliitilise, mitte meditsiinilise kriisiga.

Lisaks öeldakse näiteks välja, et Itaalias pole keegi surnud koroonaviirusesse, vaid et tegemist on kehva gripiviirusega. Samuti väidetakse, et haiglad on ülekoormatud paanikaga, mitte haigusnähtudega ning  et tegelikkuses ei ole mingit suuremat suremust ega haigestumist.

Materjal on saanud Facebooki Eesti kasutajate poolt hulgaliselt jagamisi ning on kogunud esimese ööpäevaga rohkem kui 50 000 vaatamist.

Propastop soovitab selliseid vandenõuteooriat levitavaid videosid mitte jagada. Selline materjal võib panna inimesi koroonameetmetes kahtlema, karantiini eirama ning sedasi kõiki ohtu seadma.

Kahtlase sisuga videost tasub alati raporteerida nii Facebooki kui ka Youtube keskkonnale.

Propastop tänab anonüümset blogi lugejat, kelle vihje kaudu mainitud videole jälile jõudmsime.

Loe lisaks ka vanenõuteooriast.

Foto: ekraanitõmmis video jagamisest.