Pätt on ka inimene ehk uudiseid koroonakelmuste rindelt

19.03.2020

Koroonaviiruse ohuga ning olukorraga, kus suur hulk inimesi on isoleeritud või isoleerunud oma koju ning suhtlevad sealt ainult elektrooniliste kanalite teel on loonud uusi arenguvõimalusi kurjategijatele.

Pensioni kojukanne peatatakse!

Viimane inimeste petmise uudis tuli kolmapäeva õhtust, kui politsei teatel on kelmid hakanud helistama eakatele inimestele. Telefoni teel räägitakse, et viiruse tõttu on pensioni kojukanne peatatud ning küsitakse inimese pangakontot ning ligipääsu netipanka.

Kodu desinfitseerimise teenus

Järgmine kelmitamise uudis tuli käesoleva nädala kolmapäeval ning kõneles sellest, kuidas inimestele pakutakse kodu desinfitseerimise libateenust.

Politsei sõnul helistatakse Eesti telefoninumbrilt ning eesti keelt kõnelev mees pakub kodu desinfitseerimisteenust. Politsei hinnangul on antud teenuse eesmärk kaheldav ning sellist puhastamist pakkuva inimese teenus pole äriregistris registreeritud.

Liba koroonaviiruse testid

Päev varem, teisipäeval hoiatas Terviseamet inimesi võltsitud koroonaviiruse testide eest.

TA sõnul on kahjuks inimesi, kes püüavad igas olukorras tulu teenida ning teevad seda rahva tervise arvelt. Terviseametini on jõudnud teave mitmest COVID- 19 kiirtestist, millele on paigaldatud CE märgis ilma, et oleksid nõuded täidetud. CE-märgis näitab, et tootja on toodet hinnanud ning see vastab Euroopa Liidu nõuetele.

Ameti sõnul on vähemalt ühel juhul võltsitud ka koduseks kasutamiseks mõeldud testi. „Enesetestimise meditsiiniseade on ette nähtud kasutamiseks kodustes tingimustes inimestele, kes ei oma meditsiinilist väljaõpet. Selliste testide vastavushindamisemenetlusse (ehk heaks kiitmise protsessi) peab tootja kaasama asutuse, kes väljastab nõuetele vastavuse korral EC-sertifikaadi, mis tõendab testi vastavust kehtestatud nõuetele.

Kõnealuse testi sertifikaat osutus aga võltsituks, mis tähendab, et test ise loetakse võltsituks. Selliste testide tulemusi ei saa usaldada.“

Õngitsuskirjad

Teisipäeval hoiatas pettustest ka küberintsidentide käsitlemise osakond CERT-EE, kes teatab, et kui Sinu postkasti jõuab kiri, milles saadetakse näiliselt infot kodutöö võimaluste või koroonaviiruse kohta, siis palun kontrolli e-kirja põhjalikult. Kurjategijad kasutavad võimalust õngitseda andmeid või levitada pahavara.

Näitena toodi õngitsuskiri, millega sooviti inimene liita kaugtöö meeskonda.

Samuti hoiatab Propastop ka kõikvõimalike varguste eest, kuna olukorras, kus inimesed on ühes kohas karantiinis, neid teises kohas ehk kontoris tõenäoliselt ei ole. Mõelge oma kontorite, äride ja suvekodude turvalisuse peale.

Foto: Sephraim/Flickr/CC