Koroonavandenõud meie seas

16.03.2020

Koroonaviiruse ümber on jätkuvalt palju ebamäärasust ja teadmatust, mis annab hoogu kõikvõimalikele vandenõuteooriatele ning maadvõttev ärevus paneb levitama ka hulgaliselt valeinfot.

Õhtuleht  ja Delfi kirjutasid veebruaris maailmas levivatest koroonaviirusega seotud valeuudistest ja vandenõuteooriatest. Propastop võttis vaatluse alla Eestis levitatavad kahtlased materjalid.

Esimene ning kõige massilisemalt leviv vanenõuteooria räägib kiirandmeside 5G ja koroonaviiruse omavahelisest seosest. 5G kui uudne tehnoloogia on kogunud enda ümber ka iseseisvalt kõikvõimalikke vandenõuteooriaid. Sellega on avanenud võimalus ka koroonaviiruse teket ja levikut selgitada.

Kuivõrd mõlemad teemad on keskmisele inimesele üsna mõistetamatud, siis on ka vandenõuteooriad kiired levima.
Kui koroonaviiruse ja 5G sümbioosile lisada loodav vaktsiin, saab veel kraadi võrra kangema konspiratsiooni.

Järgmine tugevamalt kanda kinnitanud vandenõuteooria räägib koroonaviirusest kui õnnetuse tagajärjel vabadusse pääsenud bioloogilisest relvast.


Sellise teooria on Facebooki faktikontrollijad tunnistanud valeuudiseks ning asunud piirama selle levikut, mis omakorda on toonud kaasa pahameeleavaldused.


Eestis levivatest valeuudistest on Facebooki faktikontrollijate poolt näiteks piiratud ka lugu sellest, et koroonaviirusesse on nakatunud paavst Franciscus ning uudis ja et USA terviseamet soovitab meestel koroonaviiruse vastase ennetustööna ära ajada habemed.

Eraldi teemaks on Eesti „nurgatagused“ väljaanded, kes klikijanus avaldavad kõikvõimalikest välismaistest väljaannetest pärit koroonaviirusega seotud skandaalseid artikleid, mis kahjuks saavad väga sageli jagatud sotsiaalmeedias. FB kasutajate poolt on selliste lehtedena välja toodud eestinen.fi, vanglaplaneet.ee, aga ka näiteks lõunaeestlane.ee.

Valeuudiste ja vandenõuteooriate omamoodi kasvulavaks on kujunenud koroonaviiruse, alternatiivmeditsiini ja esoteerika teemalised grupid ja leheküljed Facebookis. Selliseid materjale võib leida näiteks grupist Koroonaviirus , Rahvameditsiin, teadmised ja esiisade tarkused; Estonian Anonymous Grupp; Võltsitud Uudised; Tahan tõde teada jne.

Õnneks pole kõik siiski päris kadunud, Facebooki moderaatorid ja faktikontrollijad on suutnud mitmeid levivamaid vandenõuteooriaid üle kontrollida ning neid on keskkond asunud automaaltselt piirama.

Samuti võib leida juba keskkonna kasutajate poole tehtud üleskutseid valeuudiseid ja rämpsuudiseid mitte jagada.

Fotod: ekraanitõmmised Facebooki keskkonnast