Propagandakuu veebruar

05.03.2020

Veebruari esimesel poolel pälvis Eesti meediast Propastopi tähelepanu Venemaa poolt ajaloo ümberkirjutamise ümber toimuv, millele kuu keskpaigas lisandus PBKga seotud teemad ning kuu lõpus oli vaieldamatuks liidriks koroonaviirus ja sellega haakuv.

Koroonaviirusest valeuudiste võtmes
Veebruari lõpus, kui avastati Eestis esimene kroonaviirusesse nakatunu on meediat täitnud just see teema. Kõikvõimalike muude fookuste kõrval on kajastust saanud ka epideemiaga hoogu kogunud valeuudised ja vandenõuteooriad.

Õhtuleht kirjutas viiest jaburaimast viiruse kohta levivast vandenõuteooriast.

Koroonaviirusega seotud vandenõuteooriatest ja valeuudistest kirjutas veebruaris ka Delfi.

Postimees avaldas uudised koroonaviiruse kohta valeiunfot levitanud inimeste kinnipidamisest nii Ungaris kui ka Lätis.

ERR avaldas Marju Himma loo sellest, kuidas Eesti koroonaviiruse Facebooki grupp muutus vanenõuteoreetikute kasvulavaks.

Venemaa telekanalid on jätkuvalt teemaks
Veebruari jäi ka PBK omanikfirma kontorite läbiotsimine nii Lätis kui ka Eestis, mis tõstsid jälle fookusesse PBK ning laiemalt Venemaa telekanalite teema.

ERR avaldas PBK teemal tehtud intervjuu Läti Re:Baltica ajakirjaniku Inga Springega.

Delfis ilmus lugejakiri sellest, kuidas Telia surub televaatajatele peale Venemaa propagandakanaleid.

Oleg Samarodni kirjutas Delfi veergudel Venemaa propagandakanalitesse liikuvast Eesti ettevõtjate ja Tallinna linna reklaamirahast.

Veebruari keskpaigas peaministri ülesannetes olnud siseminister Mart Helme väljendas riigikogu infotunnis seisukohta, et Venemaa infokanalid võiksid Eestis suletud olla.

Venemaa soov kirjutada ringi ajalugu
Jaanuari lõpus ja veebruaris tõusis elavalt teemaks Venemaa poolt ajaloo ümberkirjutamine. ERRi saade „Välisilm“ võttis selle teemaks jaanuari lõpus. Veebruari keskpaigas kirjutasid sellest ERRi portaalis Mihhail Lotman ning Raul Rebane. Veebruaris avaldas ka Propastop ülevaate Venemaa ajaloovõltsimisest.

FBI hoiatab Venemaa infosõja eest
ERR avaldas uudise FBI direktori Chris Wray väljaütlemisest kongressi esindajatekoja kohtukomisjonis. Nimelt viitas ta, et Venemaa kasutab nagu 2016. aasta valimiste puhulgi sotsiaalmeediakampaaniat avaliku arvamuse mõjutamiseks ja lahkhelide külvamiseks.

Digikeskkonna ohtudest ja võimalustest
Postimees avaldas veebruaris järjekordse loo sellest, miks inimesed langevad libauudiste ohvriks.

Ajakirjas Märka Last ilmus „Targalt internetis“ erinumber, milles veebikonstaabel Maarja Punak kirjutab noortest sotsiaalmeedias.

ERRi Novaator avaldas veebruaris loo nutiekraanidele tekkivatest tehislapsevanematest. Loos kirjutab Kristjan Port kõikvõimalikes nutiseadmetes aega veetvate laste probleemist.

Delfi Forte kirjutas veebruaris Facebooki uuest rakendusest Off-Facebook Activity, millega saab näha kellega sotsiaalmeediakeskkond on sinu kohta käivat infot vahetanud, seda kas siis välja andnud või teistelt platvormidelt saanud.

Samuti avaldas ERR veebruaris Oliver Laasi päevakommentaari digitaalse surematuse tööstusest, millega luuakse meie seast kahkunud inimestest tehnisintellekti abil neid jäljendavad virtuaalsed suhtluspartnerid.

Foto: ekraanitõmmised väljaannete veebilehtedelt