Probleemid PBK ümber pole seni Kremli tähelepanu pälvinud

27.02.2020

Sputnik Eesti loeb oma portaalis demonstratiivselt päevi ajast, mil toimetus pidi peatama oma tegevuse Eestis, kuna Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonide tõttu ei olnud enam võimalik teostada pangaülekandeid töötajatele ja üürileandjale.

Venemaal ülisuure meediatähelepanu ja kõneisikute rohkuse tinginud sündmus jätkuvalt „kannab“. Sputnik Eesti peatoimetaja piketeeris Eesti Vabariigi aastapäeval koos aktivistidega sõnavabaduse kaitseks Moskva saatkonna ees. Samuti on ta saanud tegevuse peatamise järgselt regulaarselt sõna Venemaa meedias. Märtrioreool paistab toimivat ning seda ekspluateeritakse edasi, kuigi Sputnikuga seotud sotsiaalmeediakanalites on juba näha ka uuesti Eesti lugusid.

Selle nädalal alguses sai avalikuks uudis, et Lätis asuv PBK emafirma BMA poolt majandatav uudiste tootmise keskus peatab märtsi lõpust oma tegevuse. Uudistekeskus toodab sisu nii Eesti, Läti kui ka Leedus edastatava PBK kanali tarbeks.

Plaani PBK uudistekeskuse tegevuse peatamisest paljastas Läti rahvusringhääling, kes esmalt avaldas selle kui mitteametliku info oma sotsiaalmeediakanalis. Hiljem on sel teemal kommentaare jaganud PBK holdingfirma turundusjuht Sindia Fridenberg, kelle sõnul otsitakse lahendusi tegevuse jätkamiseks ning hetkel ei ole uudistekeskuse töö seiskamine veel kindel.

Sulgemine või peatamine?

Venemaa meedias avaldatud üksikud artiklid räägivad Läti populaarseima venekeelse kanali sulgemisest. Samuti räägiti sulgemisest Sputnik Eesti puhul.

Olgu täpsustatud, et jutt ei käi siiski kanali sulgemisest, vaid PBK puhul on tegemist regionaalsetesse uudistesaadetesse sisu tootmise üksuse töö peatamisega, mille töötajatele ei saa kanali holdingfirma Baltic Media Alliance osas algatatud uurimiste tõttu külmutatud pangakontodelt töötasu maksta.

Kanal kui selline jääb pärast uudistetoimetuse töö seiskumist, sarnaselt Sptunik Eestile, tegutsema.

Kus on Kremli tähelepanu?

Kuigi ohus on Läti, Eesti ja Leedu venekeelsetele auditooriumitele suunatud telekanali sisu tootmine, mille jälgijaskond on oluliselt suurem kui Sputnik Eestil, pole tänaseks see uudis suuremat vastukaja Venemaa meedias pälvinud.

Sputnik Eestist oluiselt kaalukama PBK uudistetoimetuse töö peatamise puhul saaks Kreml kasutada samu etteheiteid, mida tehti Sputniku osas, kuid tänaseks päevaks ei ole veel Venemaa kõneisikute armee aktiveerunud.

Meedias on välja käidud, et töö seiskamise kuupäevaks olevat määratud 20. märts.

Mis saab edasi?

Kas me näeme Sputnik Eesti asemelt tähelepanu siirdumist PBK uudistekeskuse kaitsele, mille varjus saab Sputnik vaikselt oma tegevuse taastada?

Kuivõrd mõlema kanali töö peatamise põhjuste muster on üsna sarnane, tasub arengutel silm peal hoida. On võimalik, et ka tegevuse jätkamiseks kasutatav lahendus saab olema sarnane.