Kremli aktivistide „Õiglane Eesti“ hiilib areenile

20.02.2020

„On värdjad – need rahaahned direktorid“, „Kogu natside olemus ei anna rahu. Kõigil neil on raha vähe. Nad tahavad eksisteerida vene laste arvelt, et saaks klassis naerdes nende verd juua“.
Need laused on pärit möödunud kevadel käivitatud Facebookilehelt.

18. mail käivitati Facebooki leht Справедливая Эстония, mis on tänaseks kogunud 1541 jälgijat.
Postitused koosnevad peaasjalikult Sputniku, Baltnewsi, RuBalticu ning Venemaa uudisteportaalide artiklitest, mille vahele on pikitud Eestit halvustavasse konteksti sobituvaid artikleid ka Eesti meediast.

Postitustes figureerivad Dmitri Klenski, Alisa Blintsova, Allan Hantsom, Sergei Seredenko, Vladimir Iljaševitš ja paljud teised Propastopi lugejatele tuttavad persoonid.

11. novembrist hakkavad FB lehele ilmuma artiklid ka portaalist spe.media ning 14. novebril muudetakse Facebooki lehekülje veebiaadressiks seesama spe.media.

Käivitub uus „uudisteportaal“
Vaadates, mida uus veebilehekülg sisaldab, hakkab silma autorite nimekiri, millest leiab nii Klenski, Hantsomi, Blintsova, Rusakovi ja Seredenko. Samuti on nimekirjas Sputniku kaasautorid Pavel Smirnov, Jelena Grigorjeva ning Öise Vahtkonna aktivisti ja Baltija.eu kaasautori Sergei Tõdõjakov jpt.

Autoritest aktiivseimad paistavad olevat Dmitri Klenski, Jelena Grigorjeva ning Allan Hantsom.

Postituste poolest pole leht ülearu aktiivne ning ülesehitus jätab ka soovida.
Sisu hulgast leiab ajalooteemalisi artikleid, Klenski ja Hantsomi Eesti kriitilisi üllitisi ning sekka ajalooliste filmide teemalise artiklite sarja.

Veebilehe domeen on registreeritud 27. septembril 2019 ning lehekülg asub Virtuaal.com OÜ serveris. Lähemal vaatlusel selgub, et lehekülje haldamisega on seotud Aleksander Kotov, kes panustab veel kultura.ee ning õigeuskliku tutvumisportaali vohriste.com arendamisesse.

Kultura.ee on andnud oma panuse ka spe.media sisusse. Nimelt on sealt pärit esimesed portaali artiklid. Kultura.ee on asutatud MTÜ Vene Hariduse Fond (rosfond.eu) poolt, kes väidab end olevat 1923. aastal Aleksei Jansoni poolt ellu kutsutud Vene Hariduse Fondi järgija.

Portaali spe.media materjale püütakse aktiivselt jagada sotsiaalmeedias, eeskätt Facebookis.
Need levivad peaasjalikult Propastopi lugejatele tuttavates venekeelsete aktivistide gruppides nagu Выборы в Эстонии, Русский Дискуссионный клуб , Русскоязычная Эстония,  Объединённая Левая партия, Колывань, Город Таллинн @tallinn.estonija, Новости Эстонии, Открытая Нарва jne.

Algeid leiab ka mujalt
Vaadates veel kaugemale, hakkavad silma poolikud katsetused luua Справедливая Эстония lehekülgi ka teistesse keskkondadesse. Näiteks leiab pooliku veebilehe aadressilt spe.ru.com. Samuti leiab 117 jälgijaga Vkontakte tühja lehe aadressilt vk.com/spravestonia.

Kas Справедливая Эстония on Sputniku aseaine või on tegemist kremlimeelsete uue katsetusega, näitab aeg. Propastop hoiab arengutel silma peal.

Foto: ekraanitõmmised Facebook lehelt ning spe.media keskkonnast.