Liikvel on Kremli propagandatont

23.12.2019

Eelmisel nädalal tegi Vilniuse linnapea Remigijus Šimašius Facebooki postituse sellest, kuidas Eesti kontserdikorraldaja Artmusic üritas saada luba korraldada 2020. aasta mais, Vilnuse keskväljakul, Kremli ajalooteemalist propagandat levitavat kontsertti „Vabaduse laulud“.

Šimašiusisele saadetud kirjas palutakse luba korraldada tasuta kontsert, millel astub üles kaks kollektiivi – ansambel Soprano ja Turetski koor. Kirjas märgitakse, et kontsertite seeria „Vabaduse laulud“ on 2018 . aastal juba aset leidnud kaheksas maailma linnas ning 2020. aasta jooksul soovitakse sarnaseid korraldada ka Vilniuses, Riias ja Tallinnas.

Šimašius toob oma postituses välja, et kirjas, millega luba palutakse, ei mainita sõnagi esinejate päritolu, ega ka kontserti finantseerimise kohta. Õnneks on leedukad kõikvõimalike sarnaste ettevõtmiste suhtes üsna umbusklikud ning esitamata jäetud info otsiti ise välja.

Projekti kodulehelt saab aimu, et ettevõtmine on Moskva linna, Venemaa kultuuriministeeriumi ja Venemaa välisministeeriumi ühine ettevõtmine, mis on 2018. aastal toimunud Roomas, Pariisis, Washingtonis, New Yorkis, Torontos, Warsavis ja mujal.

Kodulehte vaadates, ei jää kahtlust, et tegemist on üsna jõulise Kremli propagandaüritusega, mida proovitakse Trooja hobusena erinevates maailma linnades korraldada. Pildid kodulehelt annavad selgelt mõista, et kontsert on tihedalt täis pikitud Venemaa kallutatud ajaloolist ideoloogiat. Kesksel kohal on punatähed, Georgi lindid ning sõjaväeline atribuutika. Nende kasutamise intensiivsust varieeritakse vastavalt toimumise asukohale, olles kohati tagasihoidlikum ning kohati jälle oluliselt räigem.

Linnapea Facebooki postituses on avaldatud ka kontsertagentuuri Artmusic“ direktori, Zoja Goori leedukeelne kiri, millest saab avalikuks kogu ettevõtmise plaan.

Zoja Goor on pikalt Eestis tegutsenud ning siia Venemaa meelelahutus toonud kontsertikorraldaja, kes on muu hulgas vahendanud Eestlastele Filipp Kirkorovi, Iosif Kobsoni, Valeri Leontjevi, Venemaa riikliku filharmooniaorkestri ja teiste kontserte ning Eestis on tema eestvedamisel juba käinud ka eelpool mainitud Turetski koor.

Kontsertisarja näol on tegemist üsna räige versiooniga Kremli pehme jõu pealetungist, mida Trooja hobusena üritatakse erinevates linnades esitada. Kirjast selgus, et kontsertid on planeeritud toimuma nii Tallinnas, Riias kui ka Vilniuses.

Tallinna linna dokumendiregistrist ei selgunud, kas luba on juba asutud taotlema ka Venemaa propaganda levitamiseks Tallinnas.

Propastop hoiab arengutel silma peal ning raporteerib sellest koheselt.

Fotod kontsertiseeria kodulehelt.