RT peatoimetaja: Eesti on Sputniku töötajate jaoks halvim koht Euroopas

14.11.2019

Novembri alguses süüdistas Sputniku võrgustiku omaniku, Russia Today (RT) peatoimetaja Eestit Sputniku ja laiemalt RT töötajate süsteemses kiusamises, lisades, et Eesti on nende töötajate jaoks Euroopa riikidest halvim maa, kus töötada.

Telesaates „60 minutit“ antud lühikesest Eesti kohta käivast kommentaarist tekib üllatavalt mulje, et lisaks Sputniku ridadesse värbamisele, võetakse intervjuule tulnud inimesed tööle ka Russia Today ridadesse.

Ühtegi tõendit toomata, heidab Simonjan Eestile ette süsteemset kiusamist: „Isegi, kui inimesed, kes tulevad meie juurde intervjuule, keda me me pole veel värvanud ja võibolla ei värbagi, saavad nad kõne Eesti eriteenistusest, millega uuritakse, et mida neilt küsiti ning kes oli küsija“.

Lisaks vürtsitab Margarita Simonjan oma väljaütlemist väitega, et pole kohanud sellist totalitaarset süsteemi nagu Eestis isegi mitte araabiamaades.

Kuigi Simonjani sõnavõtu fookuse teravik oli Eestil, paistab ta suures plaanis tige olevat kogu Euroopa ja selle demokraatia peale, öeldes kommentaari lõpus stuudiopublikule et, see on näide Euroopast ning selle paljukiidetud euroopalikust demokraatiast. Simonjani ärritumise põhjuseks oli saates käsitletud teema, kus Euroopa Komisjoni poolt korraldatud Demokraatia Maailmafoorumi osalejad protestisid esinema kutsutud propagandavõrgustiku RT asejuhi Anna Belkini vastu.

Selle lühikese kommentaari jooksul kasutas Simonjan kahte Kremli põhinarratiivi – Eesti on väike kiuslik riik ning Euroopa Liit on allakäigutrepil.

Russia Today ja Sputniku suhted on väga tihedalt läbi põimunud. Eesti Sputniku poolt loodud vaenulikke materjale on arvukalt tõlgitud ning levititatud RT võrgustike kanalites. Sputniku Eesti toimetus ei tööta Eesti avalikkuse heaks, vaid edendab siin Kremli sõnumeid, mis tihtipeale on ka vaenulikud.

Järgnevalt mõned näited Eesti Sputniku töö „viljadest“ viimase 20 päeva jooksul:
Endine Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õpilane: venelastele avaldati survet
Eesti politoloog: Venemaa juhtkonnale on Eesti hoiak üks kama kõik
Kui palju inimesi viinakurat Eestis igal aastal hukutab
Nukker rekord: Balti riigid juhivad Euroopa Liidu edetabelit tapmiste hulga osas
Riigikogulane: Eesti kaitsevägi viib Malis ellu tuareegide genotsiidi
Zahharova: Eesti keeldumine Vene laeva läbilaskmisest on lausa hämmastav
Zahharova häbistas karmilt Eestit Nõukogude sõdurite mälestusmärgi lammutamise pärast
Politoloog: Eestis mälestatakse millegipärast ainult Hitleri poolel sõdinuid
Briti sõduritel on kõhe Eestis teenida

Propastop leiab, et RT võiks marginaalse Sputniku kujul Venemaa raha raiskamise Eestis lõpetada ning selle otsuse lihtsustamiseks oleme käivitanud ka rahvaalgatuse, et vähemalt piirata nende tegevus Eesti rahvusdomeenis.

Foto: väljavõte Sputnik.com lehelt