USA veteranid Kremli hambus

07.11.2019

Septembri keskpaigas avaldas Ameerika Vietnami Veteranide ühing 200-leheküljelise raporti kaks aastat kestnud uurimisest, mis paljastas Kremli manipulatsioonid sotsiaalmeedias.

2017. aasta augustis alanud uurimine tõi päevavalgele Kremli poolt juhitud manipulatsioonikampaaniad, Facebooki libalehtede võrgustiku, valeindentiteetide kasutamise ning indentiteedivargused, aga ka otsesed päriselulised manipulatsioonid toetustega ja palju muud.

Ameerika Vietnami Veteranide (VVA) ühing on USA kongressi poolt tunnustatud veteranide ja sõjaväelaste organisatsioon, mis koondab enda alla ligikaudu 86 000 veterani ja sõjaväelast üle USA.

Ekraanitõmmis ühest populaarseimast USA veteranidele suunatud libalehest Facebookis.

Libalehed Facebookis

Uurimise aluseks sai 2017. aasta augustis avastatud Facebooki leht Ameerika Vietnami Veteranid (Vietnam Vets of America), mille puudus side ühegi Ameerika veteranide organisatsiooniga. Avastamise hetkel oli sel ligikaudu 195 000 jälgijat. Võrdlusena, originaal Ameerika Vietnami Veteranide (Vietnam Veterans of America ) Facebooki leheküljel oli jälgijaid ca 122 000.

Uurimine paljastas mitmeid sarnaseid USA veteranidele suunatud Facebooki libalehti, mis kasutasid ebaseaduslikult VVA poolt loodud ja registreeritud kaubamärke ning muid visuaalne, et sarnaneda tõese organisatsiooni lehega.

Libalehed olid aktiivsed, postitades stabiilselt ning kasutades mänge ja hääletusi jälgijate kaasamise suurendamiseks. Lehtede administraatorite analüüs näitas, et lehtede sisu postitati ligikaudu 30 erinevast riigist ning peamiselt Ida-Euroopast ja Vietnamist. Suurima loetavusega lehte administreeriti näiteks Venemaalt, Ukrainast ja Itaaliast.

Libalehtede eesmärk oli suunata USA veteranide meelsust ja veendumisi, et seeläbi mõjutada Ameerika ühiskonda laiemalt. Lehtedel avaldati nii lausvalet, ühiskonda polariseerivaid sõnumeid, aga ka poliitiliselt kallutatud materjale.

Näiteks on tänaseni üleval FB leht „Veteranid Trumpi eest“, millel on ligikaudu 130 000 jälgijat ning mis sai hoo sisse teiste libalehtede kaudu tähelepanu suunates. Seda lehte administreeritakse Makedooniast ja Ühendkuningriigist.

Uurimisega paralleelselt prooviti libalehti sulgeda, viidates nii kaubamärgi illegaalsele kasutamisele, kui ka kallutatud ja viha õhutavale sisule, kuid need ettevõtmised pole siiani olnud ülearu edukad. Mõningaid lehti on suletud, kuid nende asemele on tekkinud uued.

Libakonto, mis väitis end olevat VVA peakujundaja ning omas sotsmeedias kontakte mitme sõjaveteranide teemade eestkõnelejaga.

Libakontod ja identiteedivargused

Uurimine paljastas ka ulatusliku valeveteranide kontode võrgustiku, mis oli loodud veteranide esindusorganisatsioonidesse ja sotsmeedia gruppidesse sulandumiseks ja seal diskussioonide suunamiseks. Samuti kasutati libakontosid FB valelehtede promomiseks.

Täiendavalt avastati Hiina luure poolt loodud libaveteranide kontode võrgustik, mille liikmed üritasid sõbraks pääseda USA kõrgetasemelistele sõjaväelastele.

Uuring tõi päevavalgele ka mitmed identideetivargused, kus kasutati veteranide ja sõjaväelaste identiteete näiteks „armupettusteks“, kus veterani või sõjaväelasena esinedes läheneti vanematele üksikutele Ameeriklaste, et neilt raha välja petta.

Mitmete selliste identiteedivarguste puhul kasutati ka surnud sõjaväelaste isikuandmeid.
2018. aastal sai FBI selliste petuskeemide kohta ligikaudu 18 500 kaebust ning hinnaguliselt oli kannatajate rahaline kahju kokku ligemale 362 miljonit dollarit.

Raport toob välja väga detailse ülevaate veteranidega seotud manipulatsioonidest, kirjeldades nende avastamist, uurimist ning päritolu ja mõju ühiskonnale.

Mida on Eestil sellest õppida?

Raport on väärt lugemine, mõistmaks, kuidas ühte ühiskonnas kõrgelt hinnatud ja mõjuvõimast gruppi ära kasutades on võimalik suunata ühiskonna kui terviku veendumusi ja hinnanguid.

USAs on veteranidel ühiskonnas eriline koht ning neid võetakse kui kogukonna arvamusliidreid. Neid kuulatakse ja nendelt küsitakse nõu ning see muudab nad ka ihaldusväärseks sihtgrupiks kõikvõimalike manipulaatorite jaoks.

Raportis välja toodud leiud näitavad selgelt, kuivõrd raske on eristada sotsiaalmeedias manipulatiivsel eesmärgil loodud lehti õigetest ning millele kõigele tuleb ühiskonna tervise huvides tähelepanu pöörata.

Jätkuvalt on probleemiks selliste libalehtede ja identiteetide likvideerimine erinevates sotsiaalmeedia keskkondades. VVA poolt oli selgelt tõestatud ja põhjendatud USA veteranide ja sõjaväelaste suunas tehtav manipulatiivne tegevus, kuid see polnud piisab põhjus, et Facebook seda kuidagi piirama või sulgema hakkaks.

Fotod: ekraanitõmmised raportist.