Kremli onlinepropagandaga võitleja nr 1 – Ben Nimmo

29.08.2019

NB – Kas rahvaalgatusele on allkiri juba antud?

Augusti keskpaik tõi uudise selle kohta, et Kremli propaganda vastase võitluse üks esinumbritest, Ben Nimmo asub tööle onlineuurimiste valdkonna direktorina sotsiaalvõrkude analüüsiga tegelevasse firmasse Graphika.

Nimmo on Propastopi lugejatele ja suuremale avalikkusele tuttav kui elektroonilises inforuumis levitatava Kremli mõjutustegevuse paljastaja ja likvideerija. Ta oli kuni Graphikasse tööle asumiseni ka meie artiklites palju viidatud Atlantic Councili DFRLabi üks juhtfiguure ning uurimiste ja analüüside käivitajaid. Olgu öeldud, et Nimmo jätkab DFRLabi nõustamist ka edaspidi.

Ben, kes on olnud nii tuuker, kui ka seljakotiga maailmarändur ja kirjutanud sellest isegi kaks raamatut, omab tihedaid suhteid ka Balti riikidega. Nimelt töötas ta ajakirjanikuna Balti riikides ning sai vahetult kogeda 2007. aastal aset leidnud Pronksiöö sündmusi.

Pärast ajakirjaniku periood Balti riikides, töötas ta NATO pressiteenistuses, kattes aastatel 2011-2014 NATO-Venemaa ja NATO-Ukraina suhteid.

Kui Eliot Higgins on Kremli-vastase võitluse juhtfiguur online uurimiste valdkonnas, siis Ben on tema võrdkuju sotsiaalvõrkudes toimuva mõjutustegevuse osas.

Tema teemadeks on olnud Twitter ja seal toimuvad botiarmeede lahingud ning hiljem ka Facebookis toimuvad infomanipulatsioonid. DFRLab koostöös Facebookiga on viimase aasta jooksul katkestanud mitmeid selles platvormis toimunud mõjutuskampaaniad maailma erinevate piirkondade ühiskondade vastu.

Ben on hoolitsenud selle eest, et inimesed oskaksid ära tunda manipuleerimiseks loodud botte, trolle, libakontosid ja võrgustikke. Tõlke sellest loost on avaldanud ka ERR.

Oma kogemustele tuginedes on Nimmo loonud ja sõnastanud Kremli mõjutustegevuse mõistmiseks 4D mudeli (dismiss, distort, distract, dismay), mille abil saab lihtsa vaevaga aru Venemaa propagandastrateegia alusolemusest.

Beni rolli tõsidust Kremli manipulatsioonide vastases võitluses iseloomustavad mitmed negatiivsed lood Russia Today ja Sputniku kanalites. Puudu ei tule ka Nimmo vastu suunatud Venemaa trolliarmee rünnakutest sotsiaalmeedias ja teistes kanalites, millest räigemad püüdsid levitada infot Beni surma kohta.

Pikemat intervjuud Beniga saab kuulata podcastina aadressil https://www.notanotherfakenewscast.com/ben-nimmo

Fotod: ekraanitõmmised Ben Nimmo twitterikontolt