Kui üks riik ründab sotsiaalmeedias teist

22.08.2019

Laialt on teada sotsiaalmeedias toimunud Venemaa kampaaniad teiste riikide vastu, püüdes mõjutada valimisi, lõhestada ühiskonda või levitada Kremli ideid. Sel korral võtsime vaatluse alla sotsiaalmeediaplatvormides toimunud mõjutuskampaaniad, kus mõni muu riik või sellega seotud ettevõtted on proovinud mõjutada teise riigi käekäiku.

Sihtmärk Honduras

2019. aasta mais sulges Facebook 265 Facebooki ja Instagrami kontot ja lehte, mis proovisid mõjutada ühiskonda, levitades Hondurases valitsusemeelseid ja opositsiooni vastaseid sõnumeid ja reklaame. Selleks loodi Iisraeli firma Archimedes Group poolt kümneid lehti ja libakontosid, et selliseid materjale levitada. Osa kampaaniast oli suunatud ka Venezuela vastu, süüdistades neid Hondurase tänavatel toimunud protestide korraldamises, kuna riik on üks Venezuela käekäigu pärast muretseva Lima Grupi liige.

Archimedes Group on olnud teiste riikide siseasjade mõjutamisega tähelepanu all ka varem, kui püüti mõjutada Aafrika, Ladina Ameerika ja Lõuna Aasia riikide ühiskondi.

Aktiivne Lähis-Ida

2019. aasta juuli lõpus paljastas DFRLab Liibüa väejuhi Khalifa Haftari ja isetekkelise Liibüa Rahvusarmee poolt loodud ja koordineeritud twitterikontode võrgustiku, mille sihtmärgiks oli Katar. Liibüa Rahvusarmee kontodelt rünnati Katari, aidates sedasi edendada Araabia Ühendemiraatide huve. Kampaanias kasutati keskselt koordineeritud ja üksteist toetavaid twitterikontosid.

2019. aasta 1. augustil sulges Facebook üle kolmesaja Saudi Araabia valitsusega seotud libakonto ja lehekülje, mis levitasid Türgi, Katari ja Irani vastaseid sõnumeid araabiakeelse auditooriumi seas. Mitmesaja tuhade jälgijaga lehed ristjagasid postitusi ning ka erinevate keskkondade originaalmaterjalid paistsid silma visuaalsete ja tekstiliste sarnasustega.

2019. aasta augustis sulges Facebook mitusada Egiptuses tegutseva firma New Wave ja Araabia Ühendemiraatides tegutseva firma NeWave libakontot ja lehte, mis edendasid Katari ja Mustlimi Vennaskonna vastaseid sõnumeid.

Samuti näitas sisu analüüs, et suurem osa teemadest on seotud Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraatide, Egiptuse või Bahreini poliitiliste huvidega. Suletud kontode ja lehtede omanike puhul oli tegemist erafirmadega, mida omavahel seovad ainult edendatavad sõnumid. Otseseid seoseid neil omavahel ega ühegi riigi valitsustega pole.

Katsetused Tais

2019. aasta juulis suleti Facabookis ja Instagramis 22 Tai riigiga seotud kontot ja lehekülge, mis levitasid Lääne-vastaseid sõnumeid, püüdsid õõnestada USA-Hiina suhteid ning proovisid mõjutada Tai demokraatiaktivistide ja poliitikute tegevust. Võrgustik koosnes mitest Facebooki lehest ning onlineväljaandest, mis ristjagasid materjale.

 

Eelnevad näited on sellest, kuidas riigid püüavad mõjutada teise riigi inforuumi ja ühiskonda.

Juunis aga kirjutas DFRLab sotsiaalmeedias toimuvas India ja Pakistani „maavõistlusest“, kus inimesed ilma silmapaistva koordineerimiseta, püüavad panna domineerima enda sõnumit 2019. aasta kevadel Sri Lankal toimunud terrorismirünnaku kohta. Vastasseisu põhjuseks on ebaselgus terrorirünnaku korraldaja osas, mistõttu üks pool süüdistab teist ning teine esimest, kasu aga lõikavad terrorismiühendused, mille eesmärgiks on tekitada ühiskondade vahelist konflikti.

Esiletoodud näited on üks osa toimunust ning nende toimumise eelduseks on keel, mis võimaldab sotsisaalmeedias teise riigi ühiskonda mõjutada. Erinevate keeltega riikidel on üsna keeruline teha mõjutuskampaaniaid teise riigi sotsiaalmeedia ruumis ning see näiteks on hoidnud ära ka Venemaa aktiivsemad tegevused eestikeelses sotsiaalmeedias.

Fotod: väljavõtted Facebooki lehelt